|

Jedinečný zážitok v Jánskej doline, vstup do jaskyne je len s čelovkami.

Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline pri obci Liptovský Ján. Je prírodnou pamiatkou, dĺžku má 871 m, hlboká je 28 metrov. Sprístupnených pre verejnosť je 410 metrov. Jaskyňa je sprístupnená pre verejnosť od 15. januára 2010.

Jaskyniar.
Jaskyniar. Zdroj: OZ KAMENICA

Prvá písomná zmienka o jaskyniach pochádza z roku 1689.

Malá Stanišovská jaskyňa spolu s Veľkou Stanišovskou jaskyňou a Novou Stanišovskou jaskyňou boli vytvorené podzemnými vodnými tokmi v guttensteinskom vápenci v období pleistocénu. Sú súčasťou niekdajšieho rozsiahleho jaskynného systému v dolnej časti Jánskej doliny. V súčasnosti je z tohto jaskynného systému známych vyše 7 km. Malá i Veľká Stanišovská jaskyňa boli miestnym obyvateľom známe od nepamäti. Prvá písomná zmienka o jaskyniach v doline nad Liptovským svätým Jánom pochádza z roku 1689 z pera Martina Sentivániho. Jaskyne navštívil v roku 1720 Georg Buchholtz mladší a stručne sa o nich zmienil aj Matej Bel, v druhom zväzku svojich Notícií z roku 1736. Stanišovské jaskyne boli v ďalších obdobiach cieľom vedeckých i vlastivedných výprav. V tomto období boli objavené i ďalšie podzemné priestory, ako pokračovanie známych jaskýň.

Pavúk v jaskyni.
Pavúk v jaskyni. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňa je aktuálne v správe aktívnych miestnych jaskyniarov.

O popularizáciu stanišovských jaskýň sa v prvej polovici 20. storočia zaslúžil najmä Miloš Janoška, spoluzakladateľ časopisu Krásy Slovenska a a Tatranského spolku turistického. V 60. rokoch 20. storočia bol zásluhou miestneho amatérskeho speleológa Stanislava Šrola (1925 – 1992) objavený vchod do dovtedy neznámej Novej Stanišovskej jaskyne. Jaskyne boli verejne dostupne a často dochádzalo k značnej devastácii stanišovských jaskýň zo strany príležitostných návštevníkov. V 70. rokoch bol z dôvodu ochrany národnej prírodnej pamiatky uzatvorený vchod do Veľkej Stanišovskej jaskyne. Malá Stanišovská jaskyňa je aktuálne v správe aktívnych miestnych jaskyniarov, ktorí sa sami podujali zachrániť ju pred ďalším poškodzovaním. V súčasnosti sa v blízkosti jaskyne nachádza parkovisko a zrekonštruovaná chata, kde je možné zakúpiť vstupenky. Návštevníci jaskyne majú príležitosť obdivovať podzemné prírodné krásy a oboznámiť sa so základnými aspektami jaskyniarskeho prieskumu jaskýň a speleológie. Výzdoba jaskyne je tvorená prevažne sintrovými nátekmi. V jarnom období sa vo vchodových priestoroch tvoria ľadové stalagmity.

V jaskyni.
V jaskyni. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňa nie je osvetlená, vstup je len s čelovkami.

Jaskyňa je strednej obťažnosti. Nenachádzajú sa tu betónové chodníky ani výraznejšie terénne úpravy. Dno jaskyne je pokryté hlinito-kamenitou sutinou, miestami s väčšími zrútenými balvanmi. Jaskyňa nie je osvetlená. Každý návštevník od sprievodcu dostane čelovú lampu a cestu si osvetľuje sám. Prehliadka jaskyne trvá 45-60. Dokonalý zážitok pri objavovaní podzemia máte vďaka sprievodcom – jaskyniarom, ktorí vás oboznámia nielen s históriou jaskyne, ale aj množstvom podrobností z jaskyniarskeho života. Špeciálny odev ani obuv pri návšteve jaskyne nie sú potrebné. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,4 °C do 7,0 °C. Vlhkosť dosahuje 95%.

Zdroj: Wikipédia a internet

Ojedinelá výzdoba.
Ojedinelá výzdoba. Zdroj: OZ KAMENICA
Skvost jaskyne.
Skvost jaskyne. Zdroj: OZ KAMENICA
Šálka na vodu.
Šálka na vodu. Zdroj: OZ KAMENICA
Priestranná chodba.
Priestranná chodba. Zdroj: OZ KAMENICA
Zákutia Stanišovskej jaskyne.
Zákutia Stanišovskej jaskyne. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *