|

Najväčší skalný hríb Európy je na Slovensku.

Patrí medzi najpozoruhodnejšie prírodné útvary neživej prírody na Slovensku. Nachádza sa pri rieke Hornád asi 5 kilometrov východným smerom od obce Markušovce. Je súčasťou chráneného územia Národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny.

Markušovský skalný hríb v minulosti.
Markušovský skalný hríb v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Hríb má výšku 8 m a klobúk priemer 3 m.

Markušovský skalný hríb tvorí asi 8 metrov vysoká noha a klobúk o priemere 3 metre. Hríb sa nachádza vo výške 470 m.n.m., nad korytom rieky Hornád. Veľkou zaujímavosťou je rozdiel v zložení nohy a klobúka. Vznik takéhoto nevšedného tvaru zapríčinila skutočnosť, že sa na danom mieste stretajú dve rôzne geologické vrstvy. Nohu hríbu tvorí drobivý hrubozrnný treťohorný zlepenec a klobúk zasa tvrdší jemnozrnný zlepenec. Je súčasťou chráneného územia Národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny. Územie je chránené od roku 1976 a nachádza sa na ploche 134 400 štvorcových metrov.

Skalný hríb v súčasnosti.
Skalný hríb v súčasnosti. Foto: František Kovár

Ku skalnému hríbu vás privedie turistický chodník.

NPP Markušovské steny je vyhlásená na ochranu výrazných geomorfologických útvarov v paleogénnych vrstvách Hornádskej kotliny, dôležitých z vedeckovýskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Výsledkom nerovnomerného zvetrávania vrstiev sú esteticky významné skalné útvary. Ku skalnému hríbu vedie turistický chodník z obce Markušovce aj z obce Matejovce nad Hornádom. Dĺžka celej trasy je cca 6 kilometrov, terén prevažne rovinatý a vhodný aj na výlety s malými deťmi.

Okolie.
Okolie. Foto: František Kovár

V obci Markušovce je niekoľko zaujímavých historických stavieb.

Obec Markušovce sa nachádza neďaleko Spišskej Novej Vsi. Markušovský skalný hríb nie je jediná zaujímavosť v okolí. Priamo v dedine je toho viac, čo sa oplatí vidieť. Architektonickými dominantami obce Markušovce sú kaštieľ a letohrádok Dardanely. Obe historické budovy sú situované vo francúzskom parku, s tromi stupňovitými terasami. História kaštieľa siaha do roku 1643 a pôvodne bol kaštieľ postavený v renesančnom slohu a mal pevnostný charakter. Neskôr bol kaštieľ upravený na reprezentatívne rokokové sídlo. V súčasnosti je v kaštieli inštalovaná stála expozícia historického nábytku, ktorá reprezentuje vývoj a typové zastúpenie nábytkového umenia a interiérových doplnkov od 17. storočia až po začiatok 20. storočia.

Pod skalným hríbom.
Pod skalným hríbom. Foto: František Kovár

Letohrádok Dardanely pochádza z 18. storočia.

V blízskoti kaštieľa stojí letohrádok Dardanely, ktorý dal postaviť Wolfgang Farkaš Mariássy v poslednej tretine 18. storočia zo spoločenských a reprezentačných dôvodov. Letohrádok je významnou pamiatkou rokokovej architektúry. Od roku 1983 je v letohrádku verejnosti prístupná stála expozícia klávesových hudobných nástrojov, zameraná na domácich výrobcov, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Najpôvabnejším priestorom letohrádku je spoločenská sála, v ktorej vynikajú freskové maľby s výjavmi gréckej mytológie.

Skalný hríb.
Skalný hríb. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *