Roklina a Dúpence
|

Roklina v Krupinskej planine je krátka, avšak jedna z najkrajších na Slovensku.

Roklina predstavuje menšie sopečné, kaňonovité údolie, ktoré je zaujímavé najmä netradične formovanými skalnými stenami. Roklina vznikla pôsobením vody na vulkanické horniny. V okolí rokliny sa nachádzajú aj skalné obydlia ktorých pôvod nie je známy.

Tesárska roklina
Tesárska roklina. Fotoarchív: František Kovár

Roklina je krátka, ale hlboká a krásna.

Krupinská planina je lokalitou tvorenou prekrásnou panenskou prírodou, s rozmanitou faunou a flórou. Ukrýva aj unikátne prírodné výtvory, medzi ktoré patrí Tesárska roklina a skalné obydlia známe ako Dúpence. Tieto atrakcie sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre. Tesárska roklina je dlhá len približne 200 metrov, jej hĺbka a štruktúra stien rokliny je očarujúca. V  rokline sa nachádzajú aj 4 menšie vodopády, z ktorých najvyšší má výšku takmer 8 metrov. Výdatnosť vodopádov je ovplyvnená do značnej miery počasím. Po väčšinu roka je roklina suchá, prietok vody sa zvyšuje hlavne na jar, alebo po výdatných zrážkach. Roklina je slepá, ukončená skalnou stenou, preto je nutné sa z jej konca vrátiť tou istou cestou späť. Prechod touto krátkou hlbokou roklinou je nevšedným zážitkom, ktorý vytvára hlavne rôznorodý terén a klimatické podmienky s vlhkým a chladným vzduchom. Roklina je prístupná v každom ročnom období, kedy vám ukáže vždy inú a jedinečnú krásu.

Chodník v rokline
Chodník v rokline. Fotoarchív: František Kovár

V okolí Tesárskej rokliny sa nachádzajú netradičné skalné obydlia.

V okolí Tesárskej rokliny si môžete pozrieť aj skalné obydlia, tzv. Dúpence. Jedná sa o menšie, či väčšie priestory vytesané do strmého pieskovcového svahu. Údajne slúžili ako skrýše pred Turkami. Dúpence sa nachádzajú len pár minút chôdze od Tesárskej rokliny. Prístup do najväčšieho skalného obydlia známeho ako Osemdierka je mierne náročnejší, aj za pomoci reťazí po úzkom skalnom chodníku. Tieto skalné obydlia prvý raz opísal v roku 1902 Andrej Kmeť (1841-1908), v diele: Ďalšie výskumy z obvodu Sitna. Názov Dúpence podľa Andreja Kmeťa poukazuje na veľmi dávny pôvod miestností vyrúbaných do mäkkého kameňa. Vo svojom diele uvádza: …že náš ľud dávno už nepoužíva slovo dúpä o diere, alebo jaskyni. Niektoré historické zdroje ich vznik posúvajú až do obdobia tatárskych nájazdov. Okrem spomínanej Osemdierky sa tu nachádzajú ešte jednodierka a dvojdierka, pomenované podľa počtu vysekaných skalných miestností.

Prechod roklinou
Prechod roklinou. Fotoarchív: František Kovár

Návšteva rokliny a Dúpencov nie je časovo ani fyzicky náročná.

Od roku 1999 je Tesárska roklina národnou prírodnou pamiatkou s 5. stupňom ochrany. Vďaka netradične formovaným skalným stenám ako aj vzácnej faune a flóre, ktorá sa nachádza v okolí rokliny, patrí medzi najkrajšie prírodné pamiatky na Slovensku. Návštevu rokliny je najvýhodnejšie začať od železničnej stanice Hontianske Tesáre, kde je možné zaparkovať aj auto. Turistická trasa: Hontianske Tesáre – Tesárske Dúpence – Tesárska roklina a späť, sa dá prejsť približne za 45 min., prevýšenie je 57 m.

Osemdierka
Osemdierka. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *