|

Geografický stred Slovenska je na rozhraní Veporských vrchov a Poľany.

V krásnej prírode na rozhraní Veporských vrchov a Poľany sa nachádza vrch Hrb (1 256 m), ktorý je považovaný za geografický stred Slovenska. Zo samotného vrchu sú jedinečné a krásne výhľady. Vrchol Hrbu tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ.

Pod Hrbom.
Pod Hrbom. Foto: František Kovár

Na vrchol Hrbu sa dostanete z rôznych smerov.

Východiskovým miestom výstupu na Hrb, do ktorého sa zbiehajú turistické trasy z rôznych miest, je  Chata pod Hrbom, ktorá stojí na lúke priamo pod impozantným skalným vrcholom. Ku chate vedú turistické chodníky z obce Predajná, z Brusna, Lopeja, Chvatimecha či Ľubietovej. Výstup od chaty je už po červenej značke, cez lúku a následne strmo cez les a skalné stupne. Čas výstupu je približne 30-40 min. Priemerne trasa zaberie celkovo (výstup a zostup) asi 4 hodiny mierne náročnej turistiky. Pokiaľ sa z túry nechcete vracať rovnakou trasou, môžete pokračovať z Hrbu na Vepor a cez Jasenovú a Mincu prejsť na Strelníky.

Smerovník na vrchole Hrbu.
Smerovník na vrchole Hrbu. Foto: František Kovár

Z vrcholu Hrbu sú jedinečné výhľady na veľkú časť Slovenska.

Z vrcholu Hrbu môžete obdivovať výhľad na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier (od Prašivej po Ďumbier). Za dobrej viditeľnosti je možné vidieť aj Kráľovu hoľu či štíty Vysokých Tatier. Opačným smerom je vidieť Veľkú Fatru, Kremnické vrchy a Vtáčnik. Hrb je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor, ktorá zahŕňa prakticky celú vrcholovú časť masívu, pripomínajúcu chrbát divej svine (z toho aj označenie Vepor). Na ploche takmer 125 hektárov sa tu chránia nielen krajinársky zaujímavé a jedinečné partie andezitového hrebeňa, ale najmä pôvodné horské lesné porasty so zachovaním prirodzených vegetačných stupňov. Zmiešané lesy sa druhovo skladajú najmä z buka, jedle a smreku s prímesou javora horského a jarabiny. Často majú charakter pralesa a tomu zodpovedá aj druhové zloženie a pestrosť fauny, ktorá ju obýva.

Výhľad z Hrbu.
Výhľad z Hrbu. Foto: František Kovár

Hrb je súčasťou hrebeňa, cez ktorý prechádza Rudná magistrála.

Geografický stred Slovenska na vrchu Hrb, je súčasťou hrebeňa, ktorý vedie cez Hájny grúň a Vepor severným smerom na Čierťaž. Tvorí spoločný masív s južne ležiacim Veprom (1 277 m n. m.), západným susedom je Ostrý grúň (1 032 m n. m.) a Jeleňová (1 174 m n. m.) a severný vrch Žliabky (1 128 m n. m.). Oblasť patrí do povodia Hrona, západné svahy hrebeňa odvodňujú prítoky Hutnej, východné prítoky Osrblianky. Vrcholom prechádza Rudná magistrála.

Výhľad široko ďaleko.
Výhľad široko ďaleko. Foto: František Kovár

Na geografickom strede Slovenska pribudla rozhľadňa.

Miestni aktivisti už niekoľko rokov mali pripravený plán na výstavbu rozhľadne, na vrchole Hrbu. Realizovať sa im ho podarilo až tento rok, keď čakali tri roky na povolenie tejto stavby. Prípravu a prepravu materiálu zachytila vo svojej reportáži RTVS

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *