| |

Banícka klopačka len s jednou hodinovou ručičkou je raritou na Slovensku.

Osada Banská Hodruša je miestna časť obce Hodruša-Hámre, v ktorej sa nachádza vzácna pamiatka na banskú činnosť, banícka klopačka. Pôvod tejto vzácnej stavby zapísanej v rámci skupiny pamiatkových objektov banskoštiavnického okolia i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO siaha do roku 1521.

Banská Hodruša.
Banská Hodruša. Zdroj: OZ KAMENICA

Klopačka v minulosti bola signalizačným zariadením.

Hodrušská klopačka je jednou zo štyroch dochovaných baníckych klopačiek na Slovensku. V rôznych zdrojoch sa spomína päť klopačiek (Banská Štiavnica, Kremnica, Banská Hodruša, Špania dolina a Solivar pri Prešove). Jedna z nich však v nedávnej dobe takmer zanikla a to klopačka v Kremnici. Klopačka sa pri rozličných príležitostiach v minulosti ozývala hlasným klopaním na voľne visiacu drevenú dosku. Podľa rytmu klopania sa rozlišovalo o akú udalosť ide. Slúžila na zvolávanie baníkov, ohlasoval sa začiatok a koniec baníckej šichty. Klopanie sa používalo aj pri iných udalostiach, ako napríklad pri požiaroch, pohrebov, pri príchode nepriateľa, taktiež aj na vydávanie časových signálov. Signál bol vytvorený klopaním dreveného kladiva na drevenú dosku, vyrobenú z jaseňového dreva. Doska mala z bokov navŕtané diery, ktoré zabezpečovali špecifický zvuk a aj dobré šírenie zvuku. Klopanie bolo dostatočne prenikavé, vždy rozlíšiteľné a bolo ho pritom počuť ďaleko ako napríklad zvonenie zvonov.

Klopačka v minulosti.
Klopačka v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Hodiny na klopačke majú len jednu ručičku.

Banícka klopačka je výnimočná svojím hodinovým strojom pochádzajúcim z roku 1611. Hodiny vyrobil a inštaloval hodinársky majster Martin Roxer z Partizánskej Ľupče. Tento hodinový stroj bol neskôr prestavovaný. Boli pridané dve ďalšie kolesá a jedno pôvodné bolo odstránené. Raritou tohto hodinového stroja je, že má iba jednu ručičku. Na celom svete sa podobných hodinových strojov nachádza len niekoľko. Má dve ramená, no ručičku má len jednu, a to hodinovú. Druhé rameno slúži len na vyvažovanie zakončené podobizňou polmesiaca. Chod hodín sa podobá na kukučkové hodiny, sú poháňané závažím a musia sa raz za 24 hodín natiahnuť, závažie vytiahnuť do hornej polohy. Hodinový stroj je spojený lanom so zvonom vo veži, ktorý v pravidelných intervaloch odbíja čas. Zvon pochádza z roku 1586 a bol pôvodne umiestnený na inej zrušenej zvoničke. Je to jeden z mála zvonov, ktorý unikol za prvej svetovej vojny rekvirácii a pretaveniu pre vojnové potreby.

Hodrušská klopačka.
Hodrušská klopačka. Zdroj: OZ KAMENICA

Klopačka je dnes turistická atrakcia s výhľadom na dedinu a okolie.

Klopačka v minulosti slúžila aj ako pozorovateľňa, čo dokazuje vrchná ochodza. Táto sa zachovala až do dnešných dní, čo oceňujú dnešní návštevníci, ktorí si z nej môžu vychutnať prekrásne výhľady na celú dedinu a okolie. Zub času sa prejavil aj na klopačke, ktorú sa v roku 2017 podarilo obci zrekonštruovať, takisto opraviť aj hodinový stroj, ktorý už nefungoval. Zaujímavosťou je, že hodinový stroj vtedy opravil mladý študent Peter Fridrich, ktorý sa o fungovanie klopačky stará dodnes.

Klopačka.
Klopačka. Zdroj: OZ KAMENICA
Klopačka a kostoly.
Klopačka a kostoly. Zdroj: OZ KAMENICA
Novodobejšia pohľadnica.
Novodobejšia pohľadnica. Zdroj: OZ KAMENICA
Klopačka po rekonštrukcii v roku 2017.
Klopačka po rekonštrukcii v roku 2017. Zdroj: OZ KAMENICA
Vynovená klopačka.
Vynovená klopačka. Zdroj: OZ KAMENICA
Hodinový stroj.
Hodinový stroj. Zdroj: OZ KAMENICA
Klopačka.
Klopačka. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *