Drážovce
|

Kostolík pochádza z 11. storočia, patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku.

Kostol sv. Michala archanjela v Dražovciach sa nachádza na vápencovom brale, na mieste starého hradiska, ktoré je čiastočne viditeľné v hornej časti vŕšku. Kostol je románsky, pochádza z 11. storočia a patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku.

Kostol sv. Michala archanjela
Kostol sv. Michala archanjela. Foto: František Kovár

Dražovce sú významnou archeologickou lokalitou.

Mestská časť Nitry – Dražovce je významnou archeologickou lokalitou, ale tiež miestom, kde sa nachádza kostol sv. Michala archanjela. Stojí tu už od 11. storočia, niektoré výskumy hovoria že základy na ktorých stojí môžu byť ešte staršie. Táto jednoloďová stavba bola vybudovaná z kameňa a tehál. Má obdĺžnikový pôdorys s polkruhovou svätyňou a murovanou ihlanovou vežou (dĺžka 10m, vnútorné rozmery lode 6,3 x 4,3 m, apsida 2,9 m). Z najstaršieho kostola sa zachovali základy a časti muriva. Pôvodný kostol nemal vežu a svätyňa vzadu mala podkovovitý tvar. Bol zničený a na jeho základoch bol postavený nový kostol, ktorý bol viackrát prestavaný až do dnešnej podoby.

Drážovský kostol
Drážovský kostol. Foto: František Kovár

Kostolík takmer zanikol kvôli ťažbe kameňa.

V roku 1803 bol v obci postavený nový kostol a tým stratil kostolík svoj význam, konajú sa tu len príležitostne omše na sviatok sv. Michaela archanjela, dňa 29. septembra. Keď sa začala stavať železničná trať a kameň sa ťažil z kopca, na ktorom stál, bol osud kostolíka ohrozený. Ťažbe mal padnúť za obeť aj kostolík. Tomuto zámeru zabránili protesty miestnych obyvateľov. V okolí kostola bolo pri archeologickom výskume v rokoch 1989 až 1997 objavené pohrebisko. Pochovávalo sa tu od 11. do 17. storočia. Odkrytých bolo takmer 400 hrobov. Keďže podložie tvorí skala, hroby boli pomerne plytké a podľa vtedajších zvykov boli telá mŕtvych zakryté kameninou alebo kamennou platňou.

Výhľad od kostola
Výhľad od kostola. Foto: František Kovár

Kostolík bol zobrazený na bankovkách, známke, vo filmoch.

Pri príležitosti 25. výročia Slovenskej cirkevnej provincie bol kostolík vydaný na známke spolu s kostolíkom v Nitre – Párovciach. Spolu s ďalšími románskymi stavbami bol dražovský kostolík vyobrazený aj na prvých eurových poštových známkach, vydaných 2. januára 2009. Kostolík bol zobrazený aj na rubovej strane bankovky v hodnote 50 Sk. Dávnejšie bol vyobrazený aj na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941. Pri kostolíku sa natáčali niektoré scény známeho historického filmu F. Vláčila – Markéta Lazarová a taktiež filmov Adam Šangala, Javor a Juliana, Tacho či Lásku na vlásku. V Dražovciach natáčal aj Pavel Dvořák príbeh s názvom Meluzína, z cyklu Stopy dávnej minulosti. Svoje video klipy tu natáčali skupiny Tublatanka a Gladiátor.

V kostole
V kostole. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *