Ostrý Roháč
|

Vrch s dvoma vrcholmi je najvýznamnejší turistický cieľ v Západných Tatrách.

Ostrý Roháč je jeden z najznámejších a najkrajších vrcholov Západných Tatier. Nachádza sa v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec. Ostrý Roháč patrí medzi tatranské dvojtisícovky, presnejšie 2 087 m.

Cez Jamnické sedlo na Ostrý Roháč
Cez Jamnické sedlo na Ostrý Roháč. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na vrchol je po strmom skalnom chodníku, ktorý je istený reťazami.

Ostrý Roháč patrí medzi najexponovanejšie turistické ciele v Západných Tatrách. Prístup pod vrchol je nie je až tak náročný, ako priamy výstup na samotný vrchol. Na vrchol vystúpite po strmom skalnom chodníku, ktorý je istený reťazami a má charakter lezecký. Na Ostrý Roháč sa môžete vybrať z oboch smerov, z Jamnického sedla alebo Plačlivého. Výstup z oboch strán trvá približne do 1 hod..

Spätný pohľad na Volovec
Spätný pohľad na Volovec. Fotoarchív: František Kovár

Môj možno subjektívny názor je, že je lepšie si naplánovať výstup od Jamnického sedla. Z vrcholu sú nádherné výhľady, na Volovec, Plačlivé ale aj ďalšie vrcholy Západných Tatier. Pri pohľade smerom dole sa pod vrcholom rozprestierajú v dolinách Roháčske a Jamnické plesá.

Úzky chodník na vrchol
Úzky chodník na vrchol. Fotoarchív: František Kovár

Okružný výstup na Ostrý Roháč je výhodný zo Zverovky.

Pre tých, čo sa rozhodnú pre okružný výstup na Ostrý Roháč je vhodná trasa: Zverovka – Ťatliakova chata – Smutné sedlo (1 962 m) – Plačlivô (2 125 m) – Ostrý Roháč (2 087 m) – Jamnické sedlo (1 908 m) – Volovec (2 063 m) – Rákoň (1 876 m) – sedlo Zábať – Ťatliakova chata – Zverovka.

Začínajú reťaze
Začínajú reťaze. Fotoarchív: František Kovár

V údolnej stanici lanovky Zverovka – Spálená je záchytné parkovisko, odkiaľ je možné začať výstup v smere na Ťatliakovu chatu. Tu sa môžete rozhodnúť v akom smere absolvujete okruh, či v smere cez Jamnické sedlo, alebo v smere cez Plačlivô. Výstup na Ostrý Roháč sa odporúča len pre skúsenejších turistov a taktiež pre takých, ktorí nemajú závraty. Turistický chodník ma na niektorých miestach šírku len niekoľko desiatok centimetrov a z oboch strán sú len strmé zrázy do dolín.

Na Ostrom Roháči
Na Ostrom Roháči. Fotoarchív: František Kovár
Zostup z vrcholu
Zostup z vrcholu. Fotoarchív: František Kovár
Krásne výhľady
Krásne výhľady. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *