|

Po roku opäť sprístupnili najznámejšiu slovenskú jaskyňu s novým osvetlením podzemia.

Demänovskú jaskyňu slobody po roku rekonštrukčných prác sprístupnili pre verejnosť. Turisti tak môžu od októbra 2023 navštíviť jednu z najznámejších a najnavštevovanejších jaskýň na Slovensku. V jaskyni je nainštalovaný nový systém nasvietenia podzemných priestorov modernými LED svietidlami.

Jazierko.
Jazierko. Archív: František Kovár

Jaskyňa dostala nové moderné LED osvetlenie.

Počas takmer ročnej rekonštrukcie Demänovská jaskyňa slobody sa okrem iného vykonala kompletná rekonštrukcia osvetlenia a elektroinštalácie všetkých priestorov jaskyne. Jaskyňa tak ožila novými modernými LED svietidlami. Svietidlá boli umiestnené aj na nové miesta, je ich omnoho viac a ponúkajú nové pohľady na podzemné krásy jaskyne. Osvetlenie funguje tak, že svieti len v prítomnosti návštevníkov. Okrem toho doplnili aj náhradný zdroj osvetlenia, ktorý sa stará o nepretržitú dodávku energie v prípade jej výpadku. Nové svietidlá nenarušujú jaskynnú klímu tak ako predchádzajúce klasické svietidlá. Práce na nasvietení robil profesionálny tím jaskyniarov z Nemecka, táto spoločnosť zabezpečuje profesionálne osvetlenie jaskýň. Rekonštrukcia stála 2,1 milióna eur s DPH, financovaná bola z eurofondov, z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Objaviteľ jaskyne Alois Král.
Objaviteľ jaskyne Alois Král. Zdroj: Wikipédia

Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921.

Jaskyňu objavil Alois Král za pomoci Adama Mišuru a ďalších prieskumníkov suchým najspodnejším ponorom Demänovky v roku 1921 a pomenoval ju Chrám slobody. V roku 1922 vznikla Komisia pre zverejnenie Demänovských jaskýň, ktorá začala práce na sprístupnení. V roku 1923 inštalovali dočasné elektrické osvetlenie. Časť jaskyne od Mramorového riečiska cez Veľký dóm až po Zlaté jazierko sprístupnili v roku 1924. V roku 1925 vzniklo Družstvo Demänovských jaskýň, ktoré pokračovalo v práci Komisie. Výprava vedená A. Králom objavila v roku 1926 Jánošíkov dóm, Panenskú chodbu, Chodbu utrpenia a Červenú galériu. V. Benický a A. Lutonský objavili v roku 1927 Čarovnú chodbu a Fialový dóm, v roku 1929 Svantovítove siene, o rok neskôr Zázračné siene. V roku 1928 bol vyrazený nový vchod do jaskyne v dolinke Točište. V prevádzke je od roku 1930.

Strom života.
Strom života. Zdroj: OZ KAMENICA

Od roku 1931 má jaskyňa zabudované trvalé elektrické osvetlenie.

V roku 1931 sa inštalovalo definitívne elektrické osvetlenie a sprístupnená trasa sa predĺžila do Ružovej siene a o odbočku do Hviezdoslavovho dómu. V tom istom roku J. Zelinka objavil Medvediu chodbu a zistil jej komunikáciu s povrchom. V roku 1933 sa z Medvedej chodby prekopal nový východ z jaskyne, ktorý zmenil prehliadkovú trasu. Horné časti od Hviezdoslavovho dómu sa sprístupnili v rokoch 1931 – 1933. V rokoch 1948 – 1955 jaskyne Demänovskej doliny skúmal a komplexne zameral A. Droppa. V roku 1951 pod jeho vedením prepojili Demänovskú jaskyňu slobody s Pustou jaskyňou, v roku 1983 ju speleopotápači V. Žikeš a Ľ. Kokavec spojili s jaskyňou Vyvieranie. Po neúspešných pokusoch v rokoch 1952, 1968, 1974 a 1983 sa na prelome rokov 1986 a 1987 dosiahlo jej prirodzené spojenie aj s Demänovskou jaskyňou mieru.

Čarovná chodba.
Čarovná chodba. Zdroj: OZ KAMENICA

Prieskumy jaskynných systémov pokračujú až do dnešných dní.

V roku 1989 dosiahli jaskyniari prepojenie jaskyne s Jaskyňou pod Útesom a Údolnou jaskyňou. V roku 1991 pod vedením Ľ. Holíka prenikli do priestorov Jaskyne trosiek v dĺžke 1,2 km a následne ju pripojili k Jaskyni slobody. Od roku 2004 sa pracovalo pri objavovaní Demänovskej medvedej jaskyne s dĺžkou 1,6 km (J. Šmoll a kolektív), ktorá sa o osem rokov neskôr stala súčasťou Jaskyne slobody. Od roku 2009 v jaskyni prebiehajú podrobné meračské práce. Jaskyňa po ďalších objavoch narástla na dnešných viac než 11 km, prieskumy a merania v stále pokračujú.

Leknínové jazero.
Leknínové jazero. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňa má dve prehliadkové trasy, jedna má 1 150 m a druhá 2 150 m.

Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a je prístupný serpentínovým chodníkom z parkoviska, pričom treba prekonať výškový rozdiel 67 m (asi 10 minút). Celková dĺžka jej chodieb je vyše 8 400 m, z toho sa dodnes podarilo zamerať 7 624 m. Návštevníci jaskyne majú k dispozícii dve prehliadkové trasy, dlhšia meria 2 150 m (trvanie prehliadky 100 minút), kratšia 1 150 m (trvanie prehliadky 60 minút). V jaskyni je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie.

Fialový dóm.
Fialový dóm. Zdroj: OZ KAMENICA
Čarovné jazierko.
Čarovné jazierko. Zdroj: OZ KAMENICA
Podzemná rieka.
Podzemná rieka. Zdroj: OZ KAMENICA
Snežný dom. Zdroj: OZ KAMENICA
Snežný dom. Zdroj: OZ KAMENICA
Demänovská jaskyňa slobody. Archív: František Kovár
Demänovská jaskyňa slobody. Archív: František Kovár
Demänovka. Archív: František Kovár
Demänovka. Archív: František Kovár
Archív: František Kovár
Archív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *