-20 stupňov Celzia a vietor o sile víchrice

-20 stupňov Celzia a vietor o sile víchrice. Slováci, počas najbližších dní buďte v strehu

Pondelok 8. janára je dňom, kedy sa na Slovensko vrátila zima. V dôsledku toho vydal Slovenský hydrometeorologický ústav viaceré výstrahy.

Výstraha 1. stupňa pred nízkymi teplotami platí v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Na týchto miestach môže dnes teplota klesnúť aj na -19 stupňov Celzia, v dôsledku čoho bude výstraha platiť aj zajtra ráno.

V niektorých z okresov sa však z prvostupňovej stane druhostupňová. Konkrétne pôjde o okresy Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Bardejov.

Mimo nízkych teplôt dnes Slovákov potrápi aj mimoriadne silný vietor, na čo SHMÚ reaguje taktiež. Až do polnoci platí výstraha druhého stupňa pred vetrom v okresoch Brezno, Rožňava, Košice a okolie, Košice mesto, Trebišov a Michalovce.

Aby sa predišlo zraneniam, Správa mestskej zelene v Košiciach na sociálnej sieti obyvateľov mesta upozornila na to, že prístup na Verejný cintorín je až do odvolania uzavretý. V Košiciach totiž môže vietor dosahovať rýchlosť v nárazoch 85 až 105 kilometrov za hodinu.

„Táto situácia predstavuje riziko pre návštevníkov a našich zamestnancov, a preto sme sa rozhodli pre uzáveru, aby sme minimalizovali možné nebezpečenstvo,“ uvádza SMsZ na sociálnej sieti a Košičanom a návštevníkom mesta odporúča, aby tiež nechodili do verejných parkov. V dôsledku silného vetra totiž môže dôjsť ku pádu stromu alebo konáru, čo môže mať tragické následky.

Arktická vzduchová hmota

Výrazné ochladenie je spojené s kontinentálnou arktickou vzduchovou hmotou, ktorá má pôvod nad Severným ľadovým oceánom a severnou Sibíriou, uvádza vo svojej analýze SHMÚ.

Práve túto hmotu len pred niekoľkými dňami pocítili na vlastnej koži obyvatelia krajín na severe. Podľa agentúry Reuters tu počas jednej z nocí zaznamenali teplotu -43,6 stupňov Celzia, čo je najnižšia teplota vo Švédsku za posledných 25 rokov.

Toto počasie si vyžiadalo aj svoje obete. Počas snehovej fujavice sa vo Fínsku stratila žena. Našli ju až neskôr mŕtvu v lavíne.

V belgickom Východnom Flámsku prišla o život 59-ročná žena, ktorú zasiahol odfúknutý plot.

Obetiam, najmä tým zvieracím, chceli predísť v Poľsku. Ako píše portál 1News, poľský útulok vyzval ľudí v súvislosti s krutými mrazmi, aby si prišlo adoptovať alebo aspoň dočasne prichýliť niektorého zo psov. Teploty by tu totiž mohli klesnúť tiež na -20 stupňov Celzia, čo by bolo pre psy žijúce vo vonkajších kotercoch nebezpečné.

Ľudia na túto výzvu ihneď zareagovali a zimu strávia všetky psy v teple.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *