Poludnica
|

Vrch je symbolom Liptova, ponúka jeden z najkrajších výhľadov.

Vrch je symbolom Liptova. Z Poludnice (1549 m) je jedinečný panoramatický výhľad na krásne slovenské scenérie. Hovorí sa, že kto nebol na Poludnici nemôže povedať, že bol na Liptove.

Vrch je symbolom Liptova
Vrch je symbolom Liptova. Fotoarchív: František Kovár

Krásne výhľady a prírodné scenérie, to je výstup na Poludnicu.

Poludnica je majestátny bralnatý vrch, ktorý je sčasti zalesnený. Má dva vrcholy, nižší severný – Predná Poludnica (1491 m) a vyšší južný – Zadná Poludnica (1549 m). Z oboch vrcholov je jedinečný výhľad na Liptov a šíre okolie. Z Prednej Poludnice najmä na Liptovskú kotlinu a v pozadí na pohoria, ktoré ju ohraničujú (Západné Tatry, Chočské vrchy). Zo Zadnej Poludnice je jedinečný pohľad na Kriváň a panoramatický výhľad na hrebeň Nízkych Tatier, Liptovskú kotlinu, Chočské vrchy, Malú a Veľkú Fatru. Krásne výhľady a prírodné scenérie možno obdivovať počas celej túry na Poludnicu. Krásy prírody Poludnice dotvára aj skalné mestečko pod jej vrcholom, ktoré tvoria rôzne skalné útvary, jaskyne a okná. Názov vrchu dostal pomenovanie údajne od starých Liptákov, tí si v minulosti všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie, čas obeda, preto Poludnica.

Židovská jaskyňa
Židovská jaskyňa. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyni Kamenné mlieko je známa aj ako Židovská jaskyňa.

Počas výstupu na Poludnicu prejdete aj popri jaskyni Kamenné mlieko. Jaskyňa je dlhá asi 45 metrov a pomerne priestranná. Počas 2. sv. vojny táto jaskyňa zohrala významnú úlohu, z čoho dostala pomenovanie aj Židovská jaskyňa. Počas druhej svetovej vojny v nej našlo úkryt okolo štyridsať židov zo Slovenska a Poľska. V jaskyni prežili v roku 1945 zimu a kruté podmienky vďaka obetavým ľuďom zo Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc pritom vlastné životy. Jaskyňu v tom čase chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou. Pri prechode frontu mali zasa Nemci na vrchole významné pozorovacie miesto.

Krásne výhľady z Poludnice
Krásne výhľady z Poludnice. Fotoarchív: František Kovár

Okružná trasa cez Poludnicu je najpopulárnejšia.

Najviac populárna turistická trasa je okruh: Liptovský Ján, Ďumbier – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica – Kúpeľ – Rakytovica – Liptovský Ján, Ďumbier.  Čas do prechodu je približne 5 hod. prevýšenie je 1053 m. Trasa najprv ide po zelenej značke, napojí sa na žltú a pokračuje po modrej značke. Prístup na Poludnicu je aj zo Závažnej Poruby, cez Čertovu skalu na Poludnicu po žltej značke, približne za 3 hod. a z obce Iľanovo cez Končitý vrch po modrej značke asi za 2:45 hod..

Skalné mestečko
Skalné mestečko. Fotoarchív: František Kovár
Výstup na Poludnicu
Výstup na Poludnicu. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *