Mlyn v Holíči
|

Kamenné veterné mlyny sú známe hlavne z Holandska, jeden zachovaný máme aj na Slovensku.

Mesto Holíč a jeho šíre okolie ponúka mnohé zaujímavé turistické atrakcie. V minulých článkoch som spomenul historický kostolík v Kopčanoch a megality v Holíči. Dnešným zastavením bude jediný kamenný veterný mlyn v Holíči.

Veterný kamenný mlyn pred rekonštrukciou
Veterný kamenný mlyn pred rekonštrukciou. Zdroj: OZ KAMENICA

Pôvodne bol v Holíči drevený veterný mlyn nemeckého typu.

Veterný mlyn v Holíči je historická technická pamiatka pochádzajúca z 80. rokov 19. storočia. Nachádza sa juhovýchodne od mesta na zalesnenom kopci Hrebeň. Je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku. Prvý veterný mlyn na území Holíča bol drevený, jeho podoba je zobrazená na rytine z roku 1801. Tento mlyn bol nemeckého typu, jeho osud nie je známy. Je pravdepodobné, že vyhorel. Zachovaný kamenný mlyn je už holandského typu. Mlyn je trojpodlažný podpivničený kamenný objekt. V spodnej časti býval mlynár, na ďalších poschodiach bola mlynica. Objekt mal pohyblivú strechu s veterným kolesom, ktorá sa podľa potreby otáčala do smeru vetra.

Kamenný veterný mlyn pred rokom 2022
Kamenný veterný mlyn pred rokom 2022. Zdroj: OZ KAMENICA

Mesto Holíč v roku 2018 mlyn odkúpilo a v roku 2022 zrekonštruovalo.

V mlyne sa prestalo mlieť po prvej svetovej vojne. V roku 1927 bola otočná strecha nahradená tehlovou kupolou. Potom mlyn dlho chátral, až kým ho miestne poľovnícke združenie dalo v roku 1970 zrekonštruovať a začalo využívať pre svoje potreby. V roku 1972 bol kamenný mlyn zapísaný do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. V roku 2018 mesto Holíč mlyn od poľovníkov odkúpilo s cieľom vybudovať z neho atrakciu mesta v rámci cestovného ruchu a zároveň aj oddychovú zónu pre Holíčanov a návštevníkov mesta. To sa mestu podarilo v roku 2022, keď mlyn zrekonštruovalo do pôvodnej podoby. Tehlová kupola bola nahradená kužeľovitou drevenou strechou a novými drevenými lopatkami. Obnovený bol aj interiér mlyna, v ktorom sa nachádza muzeálna expozícia mlynárskych krojov a dobových mlynárskych nástrojov. Zrekonštruované bolo aj okolie mlyna.

Pred rekonštrukciou v roku 2022
Pred rekonštrukciou v roku 2022. Zdroj: OZ KAMENICA

Prístup k mlynu nie je náročný.

Ku veternému mlynu sa môžete vybrať pešo, bicyklom alebo aj autom ulicou Pod sýpkou. Je to asfaltová cesta, ktorá stúpa nad mesto Holíč. Z mesta Holíč sem vedie žltá turistická značka. Z centra mesta sa dostanete peši ku veternému mlynu za 30 minút. Okolo mlyna vedie aj cykloturistická trasaSkalická vinárska cesta. Keďže mlyn je na kopci, tak sa pre návštevníkov ponúkajú aj výhľady na blízke okolie.

Kamenný veterný mlyn bol v roku 2022 zrekonštruovaný do pôvodnej podoby.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *