Mojžišove pramene a Šútovský vodopád
|

Pramene s biblickým názvom tvoria výdatný zdroj vody pre štvrtý najväčší vodopád na Slovensku.

V panenskej prírode Národného parku Malá Fatra sa nachádza očarujúce miesto prirovnávané biblickej legende o Mojžišovi. Tieto pramene tvoria výdatný zdroj vody štvrtého najväčšieho vodopádu na Slovensku.

Mojžišove pramene
Mojžišove pramene. Foto: František Kovár

Mojžišove pramene vyvierajú na svahu vrchu Hrmové.

Pramene vytekajú zo skalnej steny na juhozápadnom svahu vrchu Hrmové v Malej Fatre. Tieto pramene sú previazané s legendou o Mojžišovi. Podľa legendy Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a zo skaly začala vytekať voda. Podľa miestnej legendy mali vzniknúť týmto spôsobom aj tieto vodopády. Mojžišove pramene sa i v časoch sucha tešia dostatku vody, ktoré vytvárajú Šútovský potok. Potok asi 1 km od prameňa vytvára, jedinečný 38 m vysoký, Šútovský vodopád. Vodopád je v nadmorskej výške 830 m n. m.. Aj keď vodopád má v každom ročnom období dostatok vody, tak najkrajší a najmohutnejší býva v jarných mesiacoch. Potok priamo nad vodopádom má šírku okolo 2,5 metra. Šútovský vodopád zaraďujú mnohí návštevníci k najkrajším vodopádom na Slovensku.

Voda vyviera zo zeme na niekoľkých miestach
Voda vyviera zo zeme na niekoľkých miestach. Foto: František Kovár

Prístup k vodopádu je po náučnom chodníku, alebo modrej turistickej trase.

Náučný chodník Šútovská dolina začína v obci Šútovo, časť Rieka. Pozostáva zo 6 zastávok, pričom posledná zastávka je práve Šútovský vodopád. Trasa začína pri chate Fatranka s plateným parkoviskom. Chodník vedie Šútovskou dolinou po asfaltovej ceste až ku chate Vodopád. Odtiaľ je to približne 45 minút k vodopádu. Celú trasu k Šútovskému vodopádu prejdete cca za 1,5 hodiny. Celý prechod dolinou je časovo i fyzicky nenáročný. Trasou vedie súbežne aj modrá turistická značka, ktorou sa dá dostať až na hrebeň Malej Fatry. Touto modrou trasou sa od Šútovského vodopádu dostanete k Mojžišovým prameňom.

Šútovský vodopád má 38 m
Šútovský vodopád má 38 m. Foto: František Kovár
Najkrajší vodopád na Slovensku
Najkrajší vodopád na Slovensku. Foto: František Kovár
Vodný závoj v spodnej časti vodopádu
Vodný závoj v spodnej časti vodopádu. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *