Vodopád na Liptove
|

Vodopád na Liptove je málo známy, ale ľahko prístupný.

Je to pomerne málo známy vodopád na úpätí Západných Tatier. Má viacero pomenovaní, najčastejšie sa vyskytuje názov Poľovníkov vodopád alebo Bobrovecký vodopád. Stretnúť sa môžete aj s názvom vodopád Stará voda.

Orientačný bod Poľovnícka chata
Orientačný bod Poľovnícka chata. Fotoarchív: František Kovár

Výška Poľovníkovho vodopádu je 12 metrov, voda padá priamym spádom.

To, že je Poľovníkov vodopád menej známy je možno aj pre jeho nevýrazne značenie v turistických mapách. Nachádza sa neďaleko lesnej cesty, orientačným bodom môže byť poľovnícka chata. Je to asi 30 minút od Bobroveckej Vápenice. Vodopád vytvára potok Stará voda, ktorý pramení pod Babkami. Výška vodopádu je 12 metrov, voda padá priamym spádom, čím vytvára krásnu vodnú stuhu. Vodopád padá zo skalného zrázu, ktorý vznikol poklesom podložia na zlome menej odolných vápencových horninách, v hlbokom polkruhu skalného masívu. Na vrchole vodopádu sú v koryte potoka vytvorené dva tzv. krútňavové hrnce, ktoré vznikli neustálym pôsobením vody v málo odolnej vápencovej hornine. Okolitá príroda a mohutný zvuk padajúcej vody vytvárajú jedinečný dojem z tohto vodopádu. Vodopád sa oplatí navštíviť v každom ročnom období. V zimných mrazoch sa z neho stáva nádherný ľadopád.

Prístup k vodopádu
Prístup k vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Trasu je možné odporučiť pre rodiny s deťmi, aj s malými.

Najjednoduchší prístup k Poľovníkovmu vodopádu vedie z obce Jalovec. Trasa: Jalovec – horský hotel Mních – Bobrovecká Vápenica – rázcestie pod penziónom Ďumbier – sedielko Lipovca – lovecký zrub Vodopád – Poľovníkov vodopád a späť. Celá trasa tam a späť je dlhá 8,5 km s prevýšením 205 m.. Výlet ku vodopádu je nenáročná poldňová túra pre všetky vekové kategórie. Trasu je možné odporučiť aj pre rodiny s deťmi, aj s malými, pre ktoré môžu byť mnohé vodopády v horách nedostupné. Takmer celá trasa vedie po asfaltovej lesnej ceste, po ktorej je značená aj cyklotrasa 007 Podtatranská magistrála. Odbočka z cesty k vodopádu nie je značená turistickou značkou, preto si treba všímať orientačný bod a to poľovnícku chatu a tam smerovku k vodopádu. Od chaty je to už len kúsok ku vodopádu po lesnom chodníku.

Poľovníkov vodopád
Poľovníkov vodopád. Fotoarchív: František Kovár
Pohľad na Nízke Tatry
Pohľad na Nízke Tatry. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *