Zmena pri rekreačných poukazoch

Zmena pri rekreačných poukazoch. Zamestnanci by ich mohli preniesť na svojich rodičov

Rekreačné poukazy môžu slúžiť aj ako forma odmeny, pretože sa na ne nevzťahujú žiadne odvody. Predseda SNS Andrej Danko to oznámil v stredu 12.6. na tlačovej konferencii s tým, že to robí tieto poukazy atraktívnymi aj pre zamestnávateľov, ktorí nie sú povinní ich poskytovať.

Rekreačné poukazy sú povinné pre zamestnávateľov s viac ako 48 zamestnancami, no mnohí podnikatelia nevidia, že sú tiež ideálnym nástrojom na vyplácanie odmien, pretože z nich sa neplatia odvody. Uvádza to portál teraz.sk.

„Ak zamestnávateľ poskytne 275 eur ako príspevok na rekreačný poukaz, neplatí z toho odvody a dane, na rozdiel od toho, ak by tých 275 eur dal zamestnancovi ako odmenu,“ uviedol Danko.

Podľa návrhu novely od SNS by platnosť rekreačných poukazov mohla byť rozšírená na ďalšie osoby, konkrétne tak, že zamestnanec by mohol rekreačný poukaz preniesť na svojho rodiča. Danko podotkol, že tento zákon podporí cestovný ruch, zlepší sociálne väzby a pomôže zamestnancom v oblasti vzťahov.

„Pre mnohých ľudí na Slovensku nie sú rekreačné poukazy atraktívne, pretože cestujú do zahraničia, kde ich nemôžu využiť. Preto je prirodzené, že chceme umožniť zamestnancom preniesť tento benefit na rodičov. Starí rodičia často berú aj deti zamestnancov na dovolenku, a ja v tom nevidím nič zlé,“ uzavrel Andrej Danko.

Ako fungujú rekreačné poukazy?

V prípade, že zamestnávateľ zamestnáva viac ako 48 zamestnancov, musí im poskytovať rekreačné poukazy. Nárok naň majú len tí, ktorých pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov. O tento príspevok si musia požiadať a má výšku 55 % oprávnených výdavkov. Maximálne ide o 275 eur za kalendárny rok.

Príspevok na rekreáciu môže zamestnancovi za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytnúť aj zamestnávateľ s menej ako 50 zamestnancami, píše Finančná správa.

U zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na skrátený úväzok, sa maximálna suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok znižuje v pomere k jeho kratšiemu pracovnému času. Podmienky na poskytnutie príspevku na rekreáciu sa posudzujú ku dňu začatia rekreácie.

Počet zamestnancov sa určuje ako priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok. Zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *