Drevený Betlehem v Terchovej
|

Najstarší vyrezávaný drevený pohyblivý Betlehem na Slovensku.

Unikátny, najstarší vyrezávaný drevený Betlehem sa nachádza v predsieni kostola sv. Cyrila a Metoda, v centre rázovitej obce Terchová.

Informačná tabuľa
Informačná tabuľa. Foto: František Kovár

Nápad vytvoriť drevený Betlehem sa zrodil v roku 1976.

S myšlienkou vytvoriť Betlehem prišiel miestny duchovný vdp. Jozef Šabo. Nápad sa zrodil pred Vianocami v roku 1976. Inšpiráciou mu boli betlehemy v susednom Česku. Pre túto myšlienku získal známeho dedinského rezbára Štefana Hanuliaka, ktorý spolu s priateľmi Jozefom Holúbkom a Štefanom Krištofíkom pripravili na Vianoce miestnym veriacim milé prekvapenie. Jedinečné dielo skoncipovali do troch častí. Prvú predstavuje stará Terchová so svojimi remeslami a charakteristickým koloritom. Druhá časť je miesto Ježišovho narodenia skromný Betlehem, a tretiu časť bohatý a prepychový Jeruzalem.

Vyrezávaný drevený Betlehem v Terchovej
Vyrezávaný drevený Betlehem v Terchovej. Foto: František Kovár

Drevený Betlehem sa nachádza v Kostole sv. Cyrila a Metoda

Postavičky boli spočiatku z plastu, postupom času ich nahradili figúrky z lipového dreva. Postupne pribúdali náboženské výjavy z Betlehema i Jeruzalema, atmosféru historickej Terchovej dopĺňali ďalšie ľudové remeslá a dielničky majstrov. Unikátny drevený Betlehem sa nachádza v Kostole sv. Cyrila a Metoda stojacom v centre obce. Kostol je najväčším svätostánkom zasväteným týmto vierozvestcom na Slovensku. V prvých rokoch bol Betlehem vždy nanovo zložený vždy pred Vianocami priamo v kostole. V neskoršom období sa pre neho našlo stále miesto v predsieni, pri vstupe do kostola. Odvtedy je ho možné obdivovať po celý rok. Betlehem obsahuje okrem statických postavičiek aj 80 figúrok v pohybe. Po smrti rezbára Štefana Hanuliaka nadviazali na jeho prácu jeho synovia, Jozef, Ján, František a ich menovec Ján Hanuliak. Drevený Betlehem je ozvučený typickou terchovskou muzikou.

Narodenie Ježiša
Narodenie Ježiša. Foto: František Kovár

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1580.

Terchová je obec na severe Slovenska v okrese Žilina. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád. Svojou geografickou polohou je známa ako turistické centrum Malej Fatry a kultúrna oblasť Žilinského regiónu s pravidelnými podujatiami. Obec sa nachádza medzi Krivánskou Fatrou a Kysuckou vrchovinou na severe Žilinskej kotliny. Centrom obce preteká rieka Varínka. Tvorí vstup do Vrátnej doliny. Nachádza sa tu až 68 osád. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1580, kedy patrila panstvu Strečno-Gbeľany. Obyvatelia pracovali v kameňolomoch, lesoch a živili sa chovom oviec. V 19. storočí sa veľká časť obyvateľstva vysťahovala najmä do Kanady, USA, Francúzska a Argentíny. Počas druhej svetovej vojny bola obec pri ústupe fašistických vojsk dňa 8. – 9. apríla 1945 vypálená. Po vojne prišlo k postupnej obnove obce.

Terchovské remeslá
Terchovské remeslá. Foto: František Kovár
Terchovský roľník
Terchovský roľník. Foto: František Kovár
Zo života Terchovej
Zo života Terchovej. Foto: František Kovár
Jeruzalem
Jeruzalem. Foto: František Kovár
V Jeruzaleme
V Jeruzaleme. Foto: František Kovár
Terchová v minulosti
Terchová v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA
Zimná Terchová v minulosti
Zimná Terchová v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *