Kalameny
|

Prírodný unikát na Liptove. Termálny kúpeľ v jazierku pod hradom, s teplotou 33°C.

Termálny kúpeľ sa nachádza na začiatku Kalamenianskej doliny, neďaleko obce Kalameny. Termálna voda má po celý rok teplotu 33°C. Pri jazierku začína aj turistický chodník na Liptovský hrad, tak sa môžete pred túrou, alebo po návrate z hradu príjemne osviežiť.

Termálny kúpeľ
Termálny kúpeľ. Fotoarchív: František Kovár

Termálny prameň Kalameny vyviera z hĺbky 500 m.

Termálny prameň Kalameny sa nachádza v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch. K prameňu sa dostanete z obce Kalameny, asi po 1 km, po miestnej ceste. Ku prameňu je možné dostať sa autom, je tu platené parkovisko, poplatok za parkovanie je len symbolický oproti iným turistickým lokalitám. Termálny prameň bol vytvorený umelým vrtom s teplou vodou, ktorá má približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov, kúpanie v termálnom jazierku je bezplatné. Lokalitu obec Kalameny v roku 2021 revitalizovala. Bolo vyčistené a obnovené celé prostredie areálu. Jazierko bolo obložené kameňom, obnovili sa chodníky, pribudli lavičky. Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov,  je slabo mineralizovaná, so sírnym zápachom, jej sfarbenie je jemne oranžové. Termálna voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. Relaxovať v jazierku môžete kedykoľvek, v každom počasí a ročnom období.

Vynovený areál
Vynovený areál. Fotoarchív: František Kovár

Liptovský hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku.

Od jazierka je možné pokračovať ďalej po žltej turistickej značke k zrúcanine Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Liptovský hrad je ruina hradu v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Nachádza sa v okrese Liptovský Mikuláš v katastrálnom území Sestrč, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica. Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených hradov v strednej Európe. Hrad je prvýkrát písomne doložený v roku 1262. Dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kristom. Plnil obrannú funkciu…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *