Slováci budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka

Slováci budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Môžu za to dve dane

Na Slovensku dochádza k zvýšeniu cien tabakových výrobkov a sladených nápojov v dôsledku schválenia nových spotrebných daní vládou. Nová daňová opatrenia sa týkajú nápojov obsahujúcich pridaný cukor alebo sladidlá.

Ceny by mali vzrásť o 15 centov za liter pre klasické balené nápoje a šumienky, o 30 centov za liter pre energetické nápoje a sirupy by mali byť zdanené s prirážkou 1,05 eura. Poukázal na to portál Správy RTVS.

Podľa výrobcov nová daň nie je spravodlivá. Podľa výkonnej riaditeľky Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucie Morvai na trhu existujú alkoholické nápoje, ktoré sú zdanené novou spotrebnou daňou, pričom niektoré alkoholické nápoje majú nižšiu daň než sladené nápoje.

Očakávajú, že ceny sladených nápojov by mohli extrémne vzrásť až o 30 až 130 percent.

Priplatia si aj fajčiari

Sladené nealkoholické nápoje nie sú tým jediným, čo prejde zdražovaním. Týka sa to totiž aj cigariet, ktoré by mohli zdražieť aj o 40 centov. Nepôjde iba o klasické cigarety. Drahšie produkty pocítia aj užívatelia nikotínových vrecúšok a fajčiari elektronických cigariet.

„S rastúcimi cenami sa samozrejme zvyšuje aj motivácia kriminálnych skupín pašovať na Slovensko väčšie množstvá tabakových výrobkov a predávať ich na čierno. Bude teda potrebné zvýšiť kontrolu schengenských hraníc,“ uviedol analytik Martin Búlik.

Podľa portálu tvnoviny.sk tieto opatrenia v roku 2025 do štátnej pokladne prinesú až 95 miliónov eur. O rok neskôr pôjde o 236 miliónov eur.

V prípade niektorých nápojov došlo k dohode

Portál Kryptomagazin.sk poukázal na to, že ministerstvo financií sa rozhodlo vyhovieť skupine Slovákov. Do nového zdanenia sladených nealkoholických nápojov nezahrnie sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze.

„Na základe konštruktívnych návrhov a vzájomnej dohody vyšlo ministerstvo financií SR spotrebiteľom a podnikateľským subjektom v ústrety a návrh zákona zohľadní niekoľko zmien,” zdôraznil rezort financií.

Rozhodnutie zdaniť sladené nealkoholické nápoje vzniklo s cieľom konsolidácie verejných financií. Ide o jedno z prvých opatrení.

Podľa rezortu financií sa bude sadzba dane vo výške 15 centov na liter týkať balených nápojov, ktoré sú pripravené na konzumáciu a obsahujú pridaný cukor alebo sladidlo.

Sadzba dane sa bude líšiť podľa typu nápoja:

  1. Ochutené nealkoholické nápoje: 15 centov za liter alebo kilogram
  2. Energetické nápoje: 30 centov za liter
  3. Tekuté koncentráty: 1,05 eura za liter
  4. Tuhé koncentráty: 4,3 eura za kilogram

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *