| |

Hríb, ktorý si v košíku neodnesiete.

V katastri obce Budča, neďaleko od mesta Zvolen, na juhu Kremnických vrchov sa nachádza nevšedný veľký kamenný hríb. Hubári by ho márne hľadali vo svojich atlasoch. Priaznivci turistiky ho však poznajú ako skalný hríb Čertova skala. Je to nevšedný a v Európe celkom ojedinelý prírodný útvar, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky.

17 ton na ploche 38x58 cm.
17 ton na ploche 38×58 cm. Foto: František Kovár

Unikát, 17 ton stojí na ploche 38×58 cm.

Tento jedinečný geologický útvar svoji objemom približne 6,5 m3 váži takmer 17 ton. Je to akoby zázrak, že takýto masívny kameň drží len na svojom podstavci, plochou približne 38×58 cm. Aj keď na prvý pohľad vyzerá, že sa môže každou chvíľou zrútiť do údolia, tak podľa zistenia geológov sa tak môže stať až za veľmi veľa storočí. Tieto jeho parametre robia z neho skutočný prírodný unikát. Kameň je tvorený andezitom pod ktorým bol tufit, ktorý zvetrával omnoho rýchlejšie, a vytvoril sa tak tento nezvyčajný skalný útvar v podobe skalného hríba.

Prírodná rezervácia Boky.
Prírodná rezervácia Boky. Foto: František Kovár

Prírodná rezervácia Boky.

Náučný chodník Boky je v starostlivosti CHKO Poľana, do ktorej územne táto prírodná rezervácia prislúcha. Prírodná rezervácia Boky vznikla v roku 1964. Príroda v tejto rezervácii vyniká hlavne svojim pralesným charakterom. Hojný je tu hlavne výskyt prastarých vyše 200 ročných dubov cerových, pre ktoré je toto územie severnou hranicou ich geologického rozšírenia. Biodiverzita v tejto oblasti je výnimočná, nachádza sa tu veľké množstvo rôznych bezstavovcov, rastlín, machov a lišajníkov.

Rozmanitosť vzácnych druhov fauny a flóry.

Počas prechodu cez rezerváciu môžete pod nohami občas uvidieť niektoré plazy. Medzi také najrozšírenejšie patrí užovka stromová (pozn. aby ste sa nebáli, tak vretenica sa v tejto oblasti nenachádza). Niektoré druhy jašteríc, tu najviac vyniká naša najväčšia a zároveň aj najkrajšia jašterica zelená. Údolie rieky Hron je najsevernejšia hranica rozšírenia tejto vzácnej a chránenej jašterice. Pokiaľ ide o vtáctvo, tak na tomto území je zaznamenaných až okolo 80 druhov hniezdiacich druhov. Flóra je najviac zastúpená rôznymi teplomilnými druhmi, mnohé tu majú svoje najsevernejšie rozšírenie. Nájdete tu napr. kukučku vencovú, kosatec trávolistý, vstavač bledý, vstavač purpurový, kurička kríčkovitá a mnohé ďalšie.

Smerovník Budča - Sietno.
Smerovník Budča – Sietno. Foto: František Kovár

Náučný chodník k Čertovej skale.

Ako sa dostať ku skalnému hríbu je viacero, ktoré možno aj rôzne skombinovať. Záleží hlavne na vašej doprave, či už cestujete autom, vlakom alebo autobusom. Hlavné východiskové miesta sú obce Budča, Hronská Dúbrava alebo Tŕnie. Cez prírodnou rezerváciu Boky vedie celoročný, obojsmerný náučný chodník Boky. Celková dĺžka chodníka je 5,1 kilometra s prevýšením 300 metrov. Celkový odhadovaný čas na prejdenie sú 2,5 až 3 hodiny. Náučný chodník končí pri obci Hronská Dúbrava. Na trase sa nachádza celkovo 13 zastávok s informačnými tabuľami. Tento chodník je vhodný pre návštevníkov, ktorý si naplánujú rôzne druhy dopravy.

Zastavenie 8 - Čertova skala.
Zastavenie 8 – Čertova skala. Foto: František Kovár

Obľúbená trasa z obce Tŕnie.

Pre motorizovaných turistov by som odporúčal zaparkovať auto v Budči a odviesť sa autobusom do obce Tŕnie. Odtiaľ si urobiť asi trojhodinovú pešiu túru, po trase Trnie – Hrabiny – Čertova skala – Sietno – Budča. Na tejto trase je tiež niekoľko zaujímavostí. Obec Tŕnie bola v minulosti významnou obcou v regióne. Jej v vznik spadá do obdobia niekedy pred rokom 1200. Historické pramene spomínajú, že kostol v obci dala postaviť samotná kráľovná Beatrix, manželka Mateja Korvína.

Zvonička v Hrabinách.
Zvonička v Hrabinách. Foto: František Kovár

Jedinečná zvonička.

Pri prechode cez osadu Hrabiny zaujme svojím tvarom a technickým riešením zvonička. Ide o architektonicky ojedinelú drevenú zvoničku z roku 1889. Jeden nosný stĺp podopiera doskovú konštrukciu osemuholníkového tvaru so štyrmi zvukovými oknami pre malý zvon, ktorú ukončuje plechová prilbica s jednoduchým latinským krížom. Neďaleko od zvoničky sa nachádza aj stará studňa s veľmi dobrou pitnou vodou.

Studňa v Hrabinách.
Studňa v Hrabinách. Foto: František Kovár

Jednoduchá trasa pre všetkých.

Pre mototuristov je ešte jedna verzia trasy a to zaparkovať pri vjazde do doliny Sietno alebo v blízkej Čertovej koliby. Odtiaľ sa na otočku vybrať ku Čertovej skale a späť, po trase náučného chodníka. Čo je aj nenáročná trasa pre všetky vekové kategórie s minimálnym prevýšením.

Ak ste sa ešte neboli pozrieť Čertovu skalu tak neváhajte, lebo čo ak spadne a neuvidíte tento nevšedný jedinečný prírodný útvar v Európe.

Skalný hríb Čertová skala.
Skalný hríb Čertova skala. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *