Demänovská ľadová jaskyňa
|

Ľadová jaskyňa zostala definitívne bez ľadu.

Demänovská ľadová jaskyňa zostala bez rozprávkovej ľadovej výzdoby. Ľad po tohtoročnej zime v jaskyni úplne zmizol. Pôvodná ľadová krása zostala len na fotografiách. Či sa ľad niekedy obnoví záleží len na počasí. Potrebné sú tuhšie zimy, s miernym otepľovaním na jar.

Hľadali by ste už márne tento ľad.
Hľadali by ste už márne tento ľad. Foto: František Kovár

Prvá priama písomná zmienka o jaskyni pochádza z roku 1672.

Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry, 10 km od Liptovského Mikuláša. Výstup k jaskyni trvá približne 20 min., vchod do jaskyne v brale Bašta v nadmorskej výške 840 m. Jaskyňa je súčasťou komplexu svetoznámych Demänovských jaskýň. Demänovská ľadová jaskyňa je známa od nepamäti. Prvá zmienka o otvoroch do jaskýň v Demänovskej doline je v listine Ostrihomskej kapituly z roku 1299. Túto zmienku nemožno však vzťahovať na konkrétnu jaskyňu. Prvá písomná zmienka o Demänovskej ľadovej jaskyni sa spomína v opise jaskyne neďaleko Liptovského Mikuláša z roku 1672, od J. P. Haina, ktorý sa zaujímal o kosti jaskynných medveďov a považoval ich za kosti drakov.

Mohutný ľadový stĺp sa už roztopil.
Mohutný ľadový stĺp sa už roztopil. Foto: František Kovár

V minulom roku bolo na stránke správcu jaskyne upozornenie o zlej situácii s ľadom.

Vzhľadom k predchádzajúcim slabým zimám došlo k masívnemu úbytku ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni. Úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov v letnom období sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime. Jaskyňa sa vplyvom dopadov klimatickej zmeny dostala na minimum ľadovej výplne za posledných približne 70 rokov. V súčasnosti sa ľad vyskytuje len v najnižšej časti jaskyne, avšak iba podlahový. Ľadové kvaple a stĺpy v jaskyni teraz neuvidíte. Obdivovať ich môžete len na starších fotografiách. Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných ľudí, ktorí v jaskyni videli ľad.

Bude ešte v jaskyni ľad?
Bude ešte v jaskyni ľad? Foto: František Kovár

Tento rok už prišla smutná správa, správca jaskyne oznamuje koniec ľadu v jaskyni.

Po ďalšej sérii teplých, pre ľadové jaskyne nepriaznivých zím, prišla Demänovská ľadová jaskyňa o posledné zvyšky ľadu. Je celkom možné, že po priaznivej zime sa ľad opäť v jaskyni objaví, ale jeho zásoba pravdepodobne nebude dostatočná na to, aby sa udržal po celý rok. Názov jaskyne – Demänovská ľadová – v súčasnosti už neodráža to, že sa v nej celoročne nachádza ľad, zatiaľ však zostáva ako zaužívaný zemepisný názov. Ľadovú výzdobu v našej jaskyni môžete žiaľ obdivovať už len na starších fotografiách a suveníroch.

Zdroj: Správa slovenských jaskýň

Demänovskej ľadovej jaskyni som sa venoval aj v jesennom článku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *