Počas leta sa budete môcť okúpať v troch nových lokalitách

Počas leta sa budete môcť okúpať v troch nových lokalitách. Pozrite sa, o ktoré ide

Do zoznamu vôd určených na kúpanie pribudli tri nové lokality. Tento rok sa do zoznamu zaradili Palcmanská Maša, Klinger a Belianske jazero. Oznámil to odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, informoval portál teraz.sk.

Vody určené na kúpanie sú počas letnej kúpacej sezóny najviac využívané prírodné (nie umelé) vodné plochy na rekreačné kúpanie,“ uvádza ÚVZ SR. Úrad tiež poukazuje na to, vyššie spomínanné lokality majú dlhodobo vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie.

V dôsledku toho nedošlo k vydaniu zákazu kúpania sa v nich. Odbor priblížil, že na Slovensku v zmysle vodného zákona máme vyhlásených celkovo 35 takýchto lokalít.

Poukázal na skutočnosť, že aj iné lokality môžu mať kvalitnú vodu na kúpanie.

Hlavný rozdiel medzi vodami určenými na kúpanie a ostatnými prírodnými vodnými plochami spočíva v tom, že vody určené na kúpanie sú hodnotené odborníkmi podľa národných aj európskych štandardov. Výsledky hodnotenia následne Slovenská republika každoročne zasiela Európskej komisii.

ÚVZ dodal, že vody určené na kúpanie sú vyhlasované všeobecne záväznou vyhláškou príslušným orgánom štátnej vodnej správy.

Tieto lokality na kúpanie by ste nemali vynechať

V gbelskej mestskej časti Adamov, neďaleko hraníc s Českom, sa nachádzajú jazerá, ktoré slúžia nielen ako miesto na rekreačné aktivity, ale aj ako významná ornitologická lokalita. Tieto jazerá, známe ako Adamovské jazerá, sú v skutočnosti dve zatopené štrkoviská pri rieke Morave.

V ich blízkosti sa nachádza Vtáčia rozhľadňa, z ktorej je krásny výhľad na jazerá, okolitú prírodu a vtáctvo. Počas leta je možné sa v jazerách kúpať, opaľovať sa na ich brehoch, využívať požičovňu vodných bicyklov, hrať plážový volejbal a deti sa môžu zabávať na detskom ihrisku. V areáli sú k dispozícii aj bufety na občerstvenie.

Jazero Horná Streda sa nachádza približne 7 km od Piešťan a je známe svojou čistou vodou, ktorá má príjemnú teplotu v letných mesiacoch. Breh jazera je mierne upravený a návštevníci tu môžu využiť bufet a rôzne športoviská. Počas leta sa tu často konajú rôzne podujatia a festivaly.

V Novom Meste v Bratislave sa nachádza jazero a prírodné kúpalisko Kuchajda, ktoré poskytuje široké možnosti športového vyžitia a letnej zábavy. Upravené brehy umožňujú ľahký prístup do vody a počas letných mesiacov je jazero obľúbené miesto pre návštevníkov, ktorí si tu môžu užiť slnenie a relaxáciu.

V areáli sú k dispozícii detské ihriská, športoviská, amfiteáter, bufety a reštaurácie. Okruh jazera, dlhý 1,5 km, je tiež obľúbeným miestom na behanie. Predovšetkým počas leta sa tu konajú rôzne festivaly a podujatia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *