Veľká Homola s rozhľadňou
|

Vrch s rozhľadňou je vyhľadávaným turistickým cieľom v Malých Karpatoch.

Vrch s rozhľadňou je jedným najznámejších turistickým miestom v okolí Bratislavy. Patrí medzi jedenásť sedemstoviek v Malých Karpatoch. Výstup ku rozhľadni je nenáročný, vhodný pre rodinné výlety s deťmi.

Rozhľadňa na Veľkej Homole
Rozhľadňa na Veľkej Homole. Fotoarchív: František Kovár

Turistickým lákadlom je rozhľadňa na zalesnenom vrchole.

Vrch s rozhľadňou Veľká Homoľa (709 m) je jeden najznámejších vrchov v Malých Karpatoch. Lákadlom je rozhľadňa na jeho zalesnenom vrchole. Prvá rozhľadňa tu bola postavená už v roku 1894, vybudoval ju Modranský turistický spolok. Terajšia rozhľadňa bola vybudovaná na jeseň 2018 na mieste, kde dovtedy stála rozhľadňa vybudovaná v roku 2001, ktorá v roku 2017 už doslúžila. Rozhľadňa je pomenovaná po lesnom radcovi Alexandrovi Filípkovi, ktorý sa pričinil o budovanie modranského lesoparku a vznik turistických letovísk Harmónia a Piesok. Výška rozhľadne je 20 metrov, má 6 poschodí a na jej najvyšší bod sa dostanete po 120 schodoch. V prípade priaznivého počasia zažijete jedinečný panoramatický výhľad na šíre okolie. Môžete vidieť Podunajskú nížinu a pohoria: Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik. Pri výbornej viditeľnosti možno v diaľke zazrieť aj východné Alpy.

Pohľad z rozhľadne
Pohľad z rozhľadne. Fotoarchív: František Kovár

Na Veľkú Homolu je vyznačených niekoľko turistických chodníkov.

Možností ako sa dostať na Veľkú Homoľu je viacero. Najrýchlejší a najmenej náročný je prístup po červenej značke od parkoviska Zochova chata – Piesky (približne 1 hod.). Po modrej značke z Modry prejdete trasu za 2 hod.. Ďalšou možnosťou je červená značka z Pezinka, ktorou ku rozhľadni prídete tiež približne za 2 hod.. Najdlhšia trasa je po zelenej značke z obce Kuchyňa, tu treba rátať s túrou trvajúcou asi 3:30 hod.. Ak si budete chcieť po túre pri rozhľadni odpočinúť, je tu pre ten účel vybudovaný prístrešok a niekoľko lavičiek.

Skalné kráľovstvo
Skalné kráľovstvo. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na Veľkú Homolu si môžete spestriť návštevou Tisových skál.

Iba na skok od Zochovej chaty sa nachádza uchvacujúce skalné kráľovstvo s názvom Tisové skaly. Je to prírodná pamiatka, pozostávajúca so všakovakých kremencových skalných útvarov. Tisové skaly sú zaujímavé hlavne svojou členitosťou. Pozostávajú z troch oddelených častí skalného hrebeňa. Jedná sa o kremencové skaly, ktoré vznikli počas treťohorného vrásnenia. Kremence sú odolné voči zvetrávaniu, ale nie voči mrazu. Mraz ich nalámal na typické naklonené tzv. Kvestové reliéfy…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *