Kremencové Tisové skaly
|

Neďaleko Zochovej chaty natrafíte na uchvacujúce skalné kráľovstvo.

Pod Veľkou Homoľou, iba na skok od Zochovej chaty sa nachádza uchvacujúce skalné kráľovstvo s názvom Tisové skaly. Je to prírodná pamiatka, pozostávajúca so všakovakých kremencových skalných útvarov.

Výhľad z Tisových skál
Výhľad z Tisových skál. Fotoarchív: František Kovár

Kremencové skaly tu vznikli počas treťohorného vrásnenia.

Tisové skaly sú zaujímavé hlavne svojou členitosťou. Pozostávajú z troch oddelených častí skalného hrebeňa. Jedná sa o kremencové skaly, ktoré vznikli počas treťohorného vrásnenia. Kremence sú odolné voči zvetrávaniu, ale nie voči mrazu. Mraz ich nalámal na typické naklonené tzv. Kvestové reliéfy. Kremencové skaly tu vznikli počas treťohorného vrásnenia a sú významnou ukážkou vývoja Malých Karpát. Svoje pomenovanie získali od tisov, ktoré tu kedysi rástli v hojnom počte. Dnes sa tu vyskytujú už len ojedinele.

Skalné kráľovstvo
Skalné kráľovstvo. Fotoarchív: František Kovár

Predmetom je ochrana výrazného, miestami prerušovaného, skalného hrebeňa.

Tisové skaly sú prírodná pamiatka, ktorú spravuje ŠOP – S-CHKO Malé Karpaty. Nachádza sa v katastrálnom území mesta Modra v okrese Pezinok v Bratislavskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1977 a novelizované v roku 1988 na rozlohe 1,52 ha. Ochranné pásmo nebolo stanovené. Je súčasťou CHKO Malé Karpaty. Na území pamiatky platí 5. stupeň ochrany. Predmetom je ochrana výrazného, miestami prerušovaného, skalného hrebeňa, tvoreného bazálnymi hnedastými a sivými kremencami spodného triasu. Kremence miestami prechádzajú do zlepencov, ktoré obsahujú valúne hornín najodolnejších voči zvetrávaniu. Územie predstavuje významnú ukážku genézy Malých Karpát.

Kremencové bralá
Kremencové bralá. Fotoarchív: František Kovár

Tisove skaly sú len 15 min. od Zochovej chaty.

Na Tisové skaly sa môžete vydať po modrej turistickej značke, ktorá vedie zo Zochovej chaty smerom na Zámčisko. Prídete k nim približne do 15 minút. Okrem rôznych skalných útvarov tu môžete obdivovať aj krásnu prírodu a užívať si ničím nerušené ticho. Na svoje si tu prídu aj turisti čo radi fotografujú krásy prírody. Medzi zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí ešte navštíviť v blízkom okolí možno zaradiť rozhľadňu na Veľkej Homole, skalné bralá Čertove zuby, rozhľadňu na Kukle, kremencové skaly Traja jazdci. Ďalšie turistické atrakcie sú Kučišdorfská dolina, hrad Červený Kameň, rozhľadňa Svätý Jur, hrad Biely Kameň. K niektorým spomenutým lokalitám sa vrátim v niektorom z ďalších článkov.

Krása kremencov
Krása kremencov. Fotoarchív: František Kovár
Tisové skaly
Tisové skaly. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *