Vodopád
|

V Malých Karpatoch je len jeden významný vodopád, aj to len občasný.

Vodopád je súčasťou Smolenického krasu, najkratšia cesta k nemu vedie z obce Smolenice, po modrej turistickej značke. Cesta vám zaberie asi 30 minút. Hlbočianský vodopád je aj jednou zo zastávok Náučného chodníka Smolenický kras.

Príroda bez zásahu
Príroda bez zásahu. Foto: František Kovár

Výdatnosť vodopádu je závislá od počasia.

V pohorí Malé Karpaty je jediným vodopádom, voda v ňom však tečie iba občas. Z toho dôvodu je nazývaný aj ako občasný, pretože občas je bohatý na vodu, inokedy takmer bez vody. Dostatok vody má hlavne na jar, keď sa topí sneh, taktiež po výdatnejších dažďoch. Vodopád nájdete v údolí Smolenického krasu v doline Hlboča. Voda padá z výšky 9 metrov, tá po dopade mizne v podzemí a vynára sa až v tesnej blízkosti Smoleníc, vďaka čomu mohla vzniknúť aj známa jaskyňa Driny. Vodopád je niekde nazývaný aj ako Vodopád Padlá voda. Ak chcete mať zážitok z návštevy vodopádu je potrebné si ho správne naplánovať, využiť obdobie po výdatnejších dažďoch, alebo po roztápaní snehu. V ostatnom období je to skôr len lotéria, či bude mať vodopád vodu, alebo nie.

Prístup k vodopádu je cez popadané stromy
Prístup k vodopádu je cez popadané stromy. Foto: František Kovár

Hlbočianska dolina je národná prírodná rezervácia.

Počas výletu k Hlbočianskemu vodopádu zo Smoleníc narazíte na viacero informačných panelov náučného chodníka Smolenický kras. Kúsok za vodopádom sa nachádza menšia skalná kaplnka Panny Márie Lurdskej. Dolina Hlboča je národná prírodná rezervácia, s piatym stupňom ochrany. Príroda v doline je bez ľudského zásahu, maximálne len prepílením popadaných stromov cez turistický chodník.

Hlbočiansky vodopád nemal práve veľa vody
Hlbočiansky vodopád nemal práve veľa vody. Foto: František Kovár

Prístup k vodopádu nie je náročný.

Najjednoduchší prístup k vodopádu je po modrej turistickej značke zo Smoleníc. Pre zdatnejších turistov je tu náučný chodník s návštevou aj iných zaujímavých miest v okolí, ako je jaskyňa Driny, hradisko Molpír, Smolenický zámok… Trasa náučného chodníka Smolenický kras: Smolenice, Jahodník – pod jaskyňou Driny – Vlčiareň – Hlbočianska dolina – Smolenice, Vrtichov lom.

Vodopád sa stráca v zemi
Vodopád sa stráca v zemi. Foto: František Kovár
Skalná kaplnka Panny Márie Lurdskej
Skalná kaplnka Panny Márie Lurdskej. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *