Na niektorých diaľniciach sa bude jazdiť zadarmo

Na niektorých slovenských diaľniciach sa bude jazdiť zadarmo

V niektorých mestách by niektoré diaľničné úseky mohli byť bezplatné. Minister dopravy Jozef Ráž uviedol, že by sa tak mohlo stať od septembra, v hre je však aj skorší termín.

Ako informuje portál Pravda, minister dopravy SR vyjadril očakávanie, že ak novela príslušného zákona prejde parlamentom, následne sa cez vyhlášku od septembra možno oslobodíme od poplatkov za diaľničné známky na obchvatoch miest. Minister naznačil, že to môže nastať aj skôr. Tento krok by sa mal týkať miest ako Bratislava, Nitra, Žilina, Poprad, Košice či Prešov.

„Chceme, aby sa táto iniciatíva týkala aj D4. Je to však možné len v mestách, ktoré majú minimálne dva zjazdy z diaľnice, aby to malo zmysel,“ vysvetlil Jozef Ráž. Napríklad Trenčín by nebol súčasťou tohto plánu, keďže má iba jeden zjazd. „Tam, kde je to realizovateľné, to plánujeme určite uskutočniť,“ dodal minister.

Tržby diaľničiarov to neovplyvní

Minister si myslí, že pokles tržieb z predaja diaľničných známok nezaznamená výrazné zmeny, ak budú vodiči oslobodení od poplatkov na diaľničných obchvatoch viacerých miest. Po jeho výpočtoch očakáva iba minimálny pokles príjmov. Tí, ktorí by si inak diaľničnú známku nekúpili a nejazdili by po obchvate, totiž neprinesú straty.

„Keď budú môcť využívať obchvaty zdarma, bude ich to motivovať k rýchlejšej ceste mimo mesta. Tento krok by podporil ekologickejší život v mestách a presmeroval dopravu na existujúce diaľničné obchvaty,“ uviedol minister dopravy počas kontrolného dňa v rezorte.

Rozhodnutie ministerstva dopravy o oslobodení vybraných úsekov diaľnic od poplatkov za diaľničnú známku Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) privítalo. Poslanci Milan Majerský a František Majerský sa predtým obrátili na ministra dopravy s návrhom identifikovať vhodné úseky po celom Slovensku.

Stalo sa tak po prejave premiéra Roberta Fica o úmysle oslobodiť určité úseky od poplatkov. František Majerský vyjadril vďaku ministrovi Jozefovi Rážovi za rýchle vyriešenie situácie. Zdôraznil, že ich cieľom je zlepšiť život obyvateľom vo všetkých častiach Slovenska.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *