Tlaková níž Biruta ovplyvní počasie na Slovensku

Tlaková níž Biruta ovplyvní počasie na Slovensku. Takto to bude vyzerať

K výraznej zmene počasia došlo pred niekoľkými dňami, kedy sychravé a pochmúrne počasie vystriedalo slnečné lúče a vysoké teploty, ktoré nám robili radosť.

Tlaková níž s menom BIRUTA, ktorá sa aktuálne formuje nad Jadranským morom, však počasie zhorší ešte viac. Ako uvádza portál iMeteo.sk, tlaková níž sa bude presúvať smerom nad Balkán. Slovensko zasiahne už počas utorka (23.4.) večer, kedy k nám prinesie prvé zrážky.

So zvýšenou zrážkovou aktivitou sa v utorok počíta na západnom Slovensku. Množstvo prehánok však nebude priamo spojené s touto tlakovou nížou, ale so zrážkovým poľom nad Alpami a Rakúskom.

Prehánky sa objavia už počas dňa, konkrétne v Bratislavskom kraji a na Záhorí. O niečo horšia situácia nastane v noci na stredu. V tomto čase sa rozprší na celom Slovensku. Predpokladá sa, že na západe by do štvrtku rána mohlo spadnúť 20 až 30 milimetrov zrážok.

Čo si pre nás počasie pripravilo?

Vzhľadom na to, že stred tlakovej níže pôjde zo Slovenska až nad Poľsko, na našom území dôjde k rozdeleniu teplôt. Kým v juhovýchodnej časti budú teploty dosahovať 10 stupňov Celzia, na severozápade pôjde o 5 stupňov Celzia. Na juhu tiež budú hroziť búrky, na severozápade však pôjde o sneženie.

Práve severozápad Slovenska bude najchladnejší. Sneženie sa môže vyskytnúť v okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja. Hranica sneženia sa v nich môže znížiť na 500 metrov.

Kým na Slovensko zavíta dlho očakávaný teplý front, teploty na severnom Slovensku sa môžu znížiť až na -3 až -4 stupne Celzia. Obloha bude zamračená a zrážky nebudú ničím výnimočným na západe a severe. Východné Slovensko však bude pripomínať iný svet, keďže v tejto oblasti bude slnečno a teploty budú atakovať až 18 stupňov Celzia.

Teplý front sa nad Slovenskom zastaví v stredu a premení sa na zvlnený studený front. Najviac zrážok spadne zrejme na západe Nitrianskeho kraja, no aj na východe Banskobystrického kraja. Očakáva sa, že pôjde zhruba o 35 milimetrov zrážok.

Na Spiši a severe Žilinského kraja hrozí v stredu sneženie, na východe Slovenska pôjde o búrky.

Ako vidíte, počasie na najbližšie dni bude pomerne nestabilné. Ostáva nám teda dúfať, že to čoskoro skončí a opäť sa budeme tešiť z vyšších teplôt a slnečných lúčov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *