Betlehem
|

Betlehem v banskom meste sa radí medzi najväčšie na svete.

Drevený pohyblivý Betlehem je jeden z najkrajších a najväčších. Zachytáva biblický námet, znázorňuje život stredovekého mesta a prácu baníkov a hutníkov. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest, Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe.

Banskoštiavnický Betlehem
Banskoštiavnický Betlehem. Foto: František Kovár

Drevorezba je rozdelená do troch hlavných motívov.

Prvým motívom je dobývanie zlata a striebra. Základom tejto časti sú permoníci ako vládcovia podzemia. V tejto časti vidieť povrchovú ťažbu, ryžovanie zlata, ako aj premývanie rudy a jej vyvážanie z bane a následné drvenie, triedenie a nahrievanie. Ďalej je tu zobrazené razenie mincí, banský gápeľ poháňaný konskou silou a banský rumpáľ. Druhým motívom Banskoštiavnického betlehemu je samotný biblický motív, zobrazujúci narodenie Ježiša, ktorému sa klaňajú traja králi, pastieri a baníci. Celé to dopĺňa panoráma Banskej Štiavnice so svojimi známymi stavbami. Stredná časť zahŕňa hlavnú ulicu, tzv. Horný Trotuár, na ktorej kráča Salamandrový sprievod. Nechýbajú tu historické školy a botanická záhrada. Nachádza sa tu aj Námestie Svätej Trojice s morovým stĺpom, kostol Svätej Kataríny, Radnicu, Starý zámok alebo Kammerhof (niekdajšie sídlo komorských grófov a hlavnej banskej komory).

Banskoštiavnický Betlehem
Banskoštiavnický Betlehem. Foto: František Kovár

Betlehem obsahuje množstvo postavičiek stvárňujúcich rôzne remeslá.

Na pravej strane sa nachádza Kalvária so štiavnickou púťou veriacich, kostol Nanebovzatia Panny Márie alebo kostolík Sv. Alžbety. Sú tu zobrazené banícke študentské tradície – Slávnostný Šachtág. Na ľavej strane drevorezby je Nový zámok a obliehanie mesta Banská Štiavnica Turkami, ktorí sa za hradby nikdy nedostali. Pozadie tvorí vrch Sitno aj s rozhľadňou. Nechýba tu ani štiavnický Nácko na cestách s povestným kufrom a neodmysliteľná súčasť mesta, vláčik štiavnická Anča. Nájdeme tu Máriu Teréziu a Františka Lotrinského a aj sedem divov Banskej Štiavnice. Súčasťou každodenného života stredovekého mestečka boli aj remeslá. Nad Štiavnickou Ančou sa nachádzajú sudári, výrobcovia korýt, kolesári, tesári, peciari, kamenári, tehliari, pekári, cukrári, mäsiari a ďalší remeselníci. Nechýbajú fajkári s dielňou na výrobu známych štiavničiek a rôzne iné remeslá. Na samom vrchu sa nachádza štiavnický trh na ktorom vyhráva muzika.

Štiavnická Anča
Štiavnická Anča. Foto: František Kovár

Výstavbou Betlehema začal autor v roku 2007.

Autorom Banskoštiavnického betlehemu je Ing. arch. Peter Chovan, rodák z malej dedinky Dekýš, pri Banskej Štiavnici. Betlehem začal stavať v roku 2007. Myšlienka na stavbu prišla po tom, ako bol pozrieť Betlehem v Rajeckej Lesnej. Na tomto Slovenskom Betleheme mu vtedy chýbalo stvárnenie Štiavnice. Preto sa rozhodol že postaví Betlehem, ktorého námetom bude Banská Štiavnica a jej bohatá história. Betlehem má 21 metrov a takmer 1000 drevených postavičiek, z toho polovica je pohyblivých.

Turci mesto nedobyli
Turci mesto nedobyli. Foto: František Kovár
Banskoštiavnickí baníci
Banskoštiavnickí baníci. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *