Kremnické bane
|

Pýchou obce v Kremnických vrchoch je stará banícka história a geografický stred Európy.

Kremnické Bane (Johanesberg, Piargy) je obec v okrese Žiar nad Hronom, neďaleko Kremnice. V súčasnosti je známa hlavne geografickým stredom Európy, ktorý sa nachádza v katastri obce.

Jednoposchodový dom.
Jednoposchodový dom. Zdroj: OZ KAMENICA

Prvými obyvateľmi obce boli nemeckí kolonizátori.

Kremnické Bane sú malá obec, nachádzajúca sa v Kremnických vrchoch, asi 4 km severne od mesta Kremnica. Rozprestiera sa v doline, vo výške medzi 700 a 800 m n. m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1361. Prvými obyvateľmi obce boli nemeckí kolonizátori, ktorí prišli na územie Slovenska v 13. storočí, kvôli tomu, že sa v Kremnických vrchoch začalo ťažiť zlato a iné drahé kovy. Obec mala počas svojej histórie rôzne názvy, ako Johanesberg, Piargy a terajší Kremnické Bane. Až do konca 2. svetovej vojny tu žili predovšetkým obyvatelia nemeckej národnosti. Na základe Benešových dekrétov bolo veľa z nich vysťahovaných do Nemecka. Vo svojej histórii bola obec buď samostatná, alebo patrila pod mesto Kremnica. Naposledy bola miestnou časťou Kremnice medzi rokmi 1980 a 1991. Odvtedy je opäť samostatná.

Dom v minulosti
Dom v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Najznámejšou pamiatkou obce je kostol sv. Jána Krstiteľa.

Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa, trojloďová gotická stavba s polkruhovo ukončeným presbytériom a predstavanou vežou z druhej polovice 13. storočia. Pôvodne vznikla ako románska rotunda. Nachádza sa v kopcoch nad dedinou. V 15. storočí bola zrealizovaná nová hviezdicová rebrová klenba rotundy, tá sa z veľkej časti zachovala dodnes. Západná časť rotundy bola odbúraná pravdepodobne v 16. storočí, kedy k nej bolo pristavané gotické trojlodie a zväčšila sa tak kapacita stavby. V rokoch 1529 až 1673 bol kostol evanjelický, z tohto obdobia pochádza aj vročenie 1588 na portáli v podveží. Kostol prešiel obnovou po poškodení vandalmi v rokoch 1989-2007.

Kostol sv. Jána Krstiteľa
Kostol sv. Jána Krstiteľa. Zdroj: OZ KAMENICA

Významnou historickou pamiatkou je súbor baníckych domov.

Kaplnka Narodenia Panny Márie, pôvodne baroková kaplnka z roku 1726. V roku 1910 bola prestavaná v neogotickom štýle s kvadratickým ukončením presbytéria. Je zaklenutá štukovou rebrovou klenbou. V interiéri sa nachádza neogotické zariadenie a ľudová drevorezba sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia. Fasády kaplnky sú hladké, členené opornými piliermi a oknami s lomeným oblúkom. Veža kaplnky je ukončená ihlancovou helmicou. Významnou historickou pamiatkou je súbor baníckych domov.  Ide o prízemné či dvojpodlažné stavby s valbovou strechou pokrytou šindľom z 18. až 19. storočia.

Typický dom v Kremnických Baniach
Typický dom v Kremnických Baniach. Zdroj: OZ KAMENICA
Dom v Kremnických Baniach
Dom v Kremnických Baniach. Zdroj: OZ KAMENICA
Dom so záhradkou
Dom so záhradkou. Zdroj: OZ KAMENICA
Detail starého domu
Detail starého domu. Zdroj: OZ KAMENICA
Kostol sv. Jána Krstiteľa v strede EU
Kostol sv. Jána Krstiteľa v strede EU. Zdroj: OZ KAMENICA
Dom v 20 rokoch 20. st.
Dom v 20 rokoch 20. st. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *