|

Malebná severoslovenská dedinka ukrýva jedinečnú raritu.

Monumentálne rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru je umiestnené v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej. Dielo bolo sprístupnené verejnosti 26. novembra 1995, následne bolo ešte doplnené o niektoré oblasti a výjavy.

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej
Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej. Foto: František Kovár

Majster Pekara začal s výrobou Betlehemu v roku 1980.

Majster Pekara začal po odchode do dôchodku v roku 1980 s výrobou diela, ktoré je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra. Začal sa rodiť Slovenský Betlehem, ktorý vznikal pätnásť rokov. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok. Tiež je tu stvárnený bežný život, aj pracovné činnosti slovenského ľudu v minulosti. Slovenský betlehem bol otvorený a požehnaný nitrianskym diecéznym biskupom, kardinálom J. E. Jánom Chryzostomom Korcom.

Slovenský Betlehem
Slovenský Betlehem. Foto: František Kovár

Každý tu môže nájsť kus zo svojho domova.

Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a iné. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom Slovenska. Každý tu môže nájsť kus zo svojho domova, jeho históriu a tradície. Dielo zobrazuje práce a remeslá, ktorými sa voľakedy slovenský ľud zaoberal, jeho národné kroje, zvyky a spôsob života. Postavy sa pohybujú, pracujú a zabávajú. Súčasťou Betlehema sú aj moderné stavby, ako most SNP v Bratislave či rýchloloď plaviaca sa po Dunaji. Okrem toho tu možno nájsť ukážky tradičných ľudových remesiel na Slovensku, počnúc pastiermi, baníkmi, drevorubačmi a vinohradníkmi, cez obuvníkov či tkáčov, až po hrnčiarov, stolárov, debnárov alebo kováčov a ľudovú muziku.

Slovenský vidiek
Slovenský vidiek. Foto: František Kovár

Slávnostné otvorenie Slovenského Betlehema sa uskutočnilo 26. novembra 1995.

S myšlienkou vytvoriť Slovenský Betlehem ako stálu súčasť pútnického miesta Rajecká Lesná, prišiel ako prvý kňaz Vojtech Valent, ktorého podporil bývali správca farnosti Alexander Klabnik. O realizáciu a výstavbu budovy a inštalácie Slovenského Betlehema do nej sa zaslúžil správca farnosti Pavol Šadlák. Budovu projektoval Ing. Stanislav Machovčák zo Staškova. Stavebné práce sa realizovali vďaka pomoci obyvateľov celej obce, ale i okolia. Slávnostné verejné otvorenie tohto pozoruhodného diela sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola verejnosti sprístupnená prvá časť, oblasť Stredoslovenského kraja. Oblasť Západoslovenského kraja bola inštalovaná v novembri 1996 a o rok neskôr doplnením Východoslovenského kraja sa dielo skompletizovalo. Dielo je úžasné nielen svojím stvárnením, ale predovšetkým veľkosťou.

Vo vidieckom dome
Vo vidieckom dome. Foto: František Kovár
Slovenské baníctvo
Slovenské baníctvo. Foto: František Kovár
Práce na poli
Práce na poli. Foto: František Kovár
Mužské práce
Mužské práce. Foto: František Kovár
Ženské práce
Ženské práce. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *