| |

Z vodárenskej veže bola hvezdáreň.

Vodárenská veža bola postavená v roku 1924, v rámci vybudovania verejného vodovodu. Zásobovala vodou mesto až do roku 1962. Neskôr bola upravená jej horná časť na hvezdáreň.

Pôvodná vodárenská veža vo Svätom Kríži.
Pôvodná vodárenská veža vo Svätom Kríži. Zdroj: OZ KAMENICA

V roku 1924 sa vo Svätom Kríži vybudoval verejný vodovod.

Vo Svätom Kríži (Žiari nad Hronom) ľudia používali pre svoju potrebu vodu zo svojich studní. V roku 1924 prišlo mesto s projektom vybudovania verejného vodovodu. Mnoho ľudí v tom čase neboli zo stavby nadšení, nemali záujem o zavedenie mestského vodovodu, najmä tí ktorí mali vybudované studne. Napriek tomu sa stavba rozbehla, realizovala ju pražská firma Matička. Vodárenská veža bola postavená zo železobetónu, mala výšku 20 m. Vo veži bol zásobník vody, do ktorého sa čerpala voda zo studne na Farských lúkach. Následne voda bola samospádom rozvádzaná do jednotlivých domácností. Stavba slúžila svojmu účelu až do roku 1962, keď bol Žiar nad Hronom napojený na pohronský vodovod.

Bývalá hvezdáreň.
Bývalá hvezdáreň. Zdroj: OZ KAMENICA

Vodárenskú vežu prebudovali na hvezdáreň.

Vodárenská veža po tom, ako bola odpojená od mestského vodovodu zostala niekoľko rokov nevyužitá. V roku 1963 vznikol v Žiari nad Hronom astronomický krúžok. Jeho vedúcim bol technik zo ZSNP Štefan Kochan, spolu Jánom Lačným prišli s nápadom prerobiť vodárenskú vežu na astronomickú pozorovateľňu. Spolu s ďalšími nadšencami sa im podarilo v rokoch 1967-70 vodárenskú vežu prebudovať a vytvoriť v nej podmienky pre kvalitné pozorovanie oblohy. Pozorovateľňu sa im podarilo vybaviť na tú dobu kvalitnými ďalekohľadmi, aj keď boli len amatérskej výroby. V roku 1986 sa vo hvezdárni uskutočnilo jedinečné pozorovanie Halleyovej kométy.

Kométa Halley 1986.
Kométa Halley 1986. Zdroj: OZ KAMENICA

Silný vietor a blesk odstavili hvezdáreň.

Hvezdáreň v Žiari nad Hronom takto slúžila až do roku 1996, keď bola uvedená do prevádzky Krajská hvezdáreň M. Hella. Po otvorení novej hvezdárne bývala vodárenská veža zostala ešte slúžiť pre potreby astronómov až do roku 2003, kedy silný vietor poškodil strechu a udrel do nej blesk, ktorý zničil elektroinštaláciu. Poškodená strecha bola opravená, aby objekt nezatekal, ale veža už zostala uzavretá. Odvtedy nenašla zatiaľ nové využitie.

Papierový model hvezdárne.
Papierový model hvezdárne. Zdroj: Valentín Korinek

Postavte si papierový model bývalej hvezdárne.

Kto by chcel mať bývalú hvezdáreň doma, môžete si postaviť papierový model tejto technickej pamiatky v Žiari nad Hronom. Vystrihovačku papierového modelu si môžete voľne stiahnuť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *