| |

Výletné a kultové miesto Kremničanov je známe už od 19. storočia.

Zvolenská dolina v Kremnici bola už v dávnej minulosti obľúbeným výletným miestom. Koncom 19. storočia mesto Kremnica vybudovalo v tejto lokalite prvý rekreačný a ubytovací objekt. Mesto Kremnica po vybudovaní Uhorskej severnej železnice v roku 1872 sa postupne stalo vyhľadávaným turistickým centrom, ktorému začali chýbať ubytovacie kapacity, preto bol vítaný každý takýto objekt.

Zvolenská dolina.
Zvolenská dolina. Zdroj: OZ KAMENICA

Vo Zvolenskej doline vznikli známe klimatické kúpele.

V nasledujúcich rokoch 1903 – 1905 prišlo k rozšíreniu areálu, vedľa prvého hotela pribudla vila Františka Jozefa, a dve menšie vilky Arpád a Alžbeta. V roku 1922 si areál prenajal od mesta hlavný mestský lekár Dr. Klein a založil tu klimatické kúpele. Došlo k prestavbe najstaršieho objektu na väčšiu vilu, ktorá slúžila ako sanatórium, ktoré bolo známe ako Ozdravovňa Dr. Kleina. V ozdravovni sa liečili dýchacie a pohybové ochorenia. Kvalita liečby prilákala do Kremnice aj mnoho pacientov z rôznych európskych štátov. Dr. Klein mal ozdravovňu v prenájme do konca roku 1937.

Inzerát.
Inzerát. Zdroj: OZ KAMENICA

Rekreačné stredisko známe ako ERKO.

V povojnovom období sa už neobnovili klimatické kúpele. Areál sa dostal do správy Revolučného odborového hnutia a vzniká tu rekreačné stredisko ROH Hron. Z tohto obdobia v podstate až dodnes zostalo pre Kremničanov známe pod ľudovým názvom ERKO. Po roku 1989 bol areál odpredaný súkromnému vlastníkovi. Počas ďalších rokov sa menili postupne majitelia, medzitým začalo z rôznych dôvodov chátrať niekoľko objektov. Areál bol v tejto dobe známy ako rekreačné stredisko Toliar. V súčasnej dobe je snaha súkromného investora areál obnoviť.

Zvolenská dolina.
Zvolenská dolina. Zdroj: OZ KAMENICA
Ovce v doline.
Ovce v doline. Zdroj: OZ KAMENICA
Zvolenská dolina.
Zvolenská dolina. Zdroj: OZ KAMENICA
Ústredná budova ozdravovne.
Ústredná budova ozdravovne. Zdroj: OZ KAMENICA
Vila Alžbeta.
Vila Alžbeta. Zdroj: OZ KAMENICA
Klimatické kúpele.
Klimatické kúpele. Zdroj: OZ KAMENICA
Zvolenská dolina.
Zvolenská dolina. Zdroj: OZ KAMENICA
Zima vo Zvolenskej doline.
Zima vo Zvolenskej doline. Zdroj: OZ KAMENICA
Zima v doline.
Zima v doline. Zdroj: OZ KAMENICA
Zotavovňa ROH.
Zotavovňa ROH. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *