| |

Na hrade už 12 rokov sú niektoré noci strašidelné. +VIDEO

Hrad v blízkosti Žarnovice bol už nevýrazná ruina. V roku 2011 sa dala dokopy partia, ktorá sa tento stav devastácie rozhodla zastaviť a založili Združenie na záchranu hradu Revište. Odvtedy sa na hrade stal takmer zázrak, hrad vstal z popola a začalo tam aj strašiť.

Hrad po 10 rokoch záchrany, v roku 2020.
Hrad po 10 rokoch záchrany, v roku 2020. Foto z panelu: František Kovár

Najprv práca, potom zábava.

Hrad Revište sa v sobotu 19.8.2023 pripravoval na vrcholné podujatie letnej sezóny. V doobedňajších hodinách sa konala aj pravidelná brigáda dobrovoľníkov. O tom, že záchrana hradu nie je len miestna záležitosť svedčí aj účasť ľudí na brigáde, z rôznych kútov Slovenska. Na tejto sobotnej bolo celkovo 12 dobrovoľníkov z Bratislavy, Prievidze, Levíc, Žarnovice, Modry a nechýbal som ani ja, zo Starej Kremničky. Tohtoročné brigády sú zamerané na triedenie a preosievanie sute, ktorá sa vykopala z vlčej jamy. Bol to priestor pod padacím mostom, o ktorom sa doposiaľ nič nevedelo a bol objavený len v nedávnej dobe počas archeologického výskumu. Počasie nám prialo, aj keď v predpovediach sa našli aj nejaké prehánky a búrky, ale našťastie nás asi obišli veľkým oblúkom. V poobedňajších hodinách sme sa postupne začali venovať príprave večerného podujatia.

Hrad v blízkosti Žarnovice sa obnovuje od roku 2011.
Hrad v blízkosti Žarnovice sa obnovuje od roku 2011. Zdroj: ZnZHR

Strašidelná noc hradov a zrúcanín na Revišti.

Akcia noc hradov a zrúcanín má na hrade tradíciu už od roku 2012. Oproti iným hradom má aj špeciálny prívlastok – strašidelná noc. Už pozvánka na akciu obsahovala zaujímavý program, ktorý bol koncipovaný strašidelne. Kto sa chcel v ten večer báť, tak jeho kroky viedli na hrad. To, že sa chcelo veľa ľudí báť sa potvrdilo aj počtom návštevníkov. Po tom, ako začiatkom sezóny bola na hrade rekordná návšteva, na hrnčiarskom jarmoku GLGÁČ, vtedy prišlo takmer 600 ľudí. Na strašidelnú noc prišlo ešte o stovku viac, vyše 700 ľudí. Hrad sa začal zapĺňať návštevníkmi postupne už od neskorších poobedňajších hodinách. Čas do začiatku akcie využili na prehliadku hradu. Mali možnosť využiť obe vyhliadky a to v severnom paláci a v delovej bašte, ktorá tvorí aj vstup do hradu. V delovej bašte je aj stála výstava – 10 rokov záchrany hradu. Na hrade vzniklo množstvo nových priestorov, obnovených múrov.

Šermiarska skupina Vir Fortis.
Šermiarska skupina Vir Fortis. Foto: František Kovár

V programe podujatia boli boje a oheň.

Večerný program pri západe slnka odštartovala šermiarska skupina Vir Fortis, ktorý predviedli svoje šermiarske umenie. Boje boli tvrdé a neľútostné. Občas bolo počuť aj výkrik od bolesti, keď meč nedopadol na miesto, na ktoré presne mal. Sú to však rytieri, tak musia aj niečo vydržať. Po šermiarskom vystúpení nasledoval program pre deti, ktoré zabával so svojou šou Mr. Funtastic a Beasty. Medzitým už slnko zapadlo a hrad sa začal ponárať do tmy. Tma už patrila ohňovým programom. Ako prvý prišli na scénu kaukliari so svojou Vampíršou. Svojím vystúpením sa snažili u návštevníkov vyvolať strach alebo len zabaviť? Možno sa im podarilo oboje. Po vampíroch nasledoval program, pri ktorom bolo pódium plné ohňa. To už bol súboj plamenných rytierov v podaní skupiny Vir Fortis. Súboje s ohňovými zbraňami vytvorili na hrade jedinečnú atmosféru. Po rytierskych ohňových súbojoch nasledovala ešte ohňová šou v podaní opäť skupiny Vir Fortis.

Nočný hrad.
Nočný hrad. Zdroj: ZnZHR

Aký by to bol hrad bez strašidiel?

Po skončení programu na hrade čakala návštevníkov už cesta domov, ktorá však ako sa ukázalo nebola pre nich jednoduchá. Po tom, ako prešli bránou hradu ocitli sa v úplnej tme a to bolo niečo pre hradné strašidlá. Z ničoho nič sa z tmy vynárali rôzne strašidlá, ktoré pozdravili odchádzajúcich návštevníkov. Niektorí návštevníci sa skutočne aj vyľakali podľa kriku, čo sa ozýval lesom pod hradom.

Z celého podujatia si môžete pozrieť video…

Strašidelná noc hradov a zrúcanín na Revišti 2023

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *