| |

Vodopád, ktorý je takmer v meste.

Jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku sa nachádza možno pre mnohých v nezvyčajnej lokalite a to na strednom Pohroní. Je to len niekoľko stoviek metrov za posledným domom v meste. Svojou polohou je ľahko dostupný s nenáročným prístupom.

Starohutský vodopád v minulosti.
Starohutský vodopád v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Starohutský vodopád je malebné miesto s osobitným čarom.

Vodopád sa nachádza na potoku približne 300 metrov severne od osady Stará Huta, ktorá patrí k mestskej časti Nová Baňa. Starohutský vodopád leží 525 metrov nad morom a patrí k jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov. Dosahuje výšku päť metrov a vznikol tektonickým poklesom doliny Starohutského potoka oproti bloku Jašekovej skaly v horninovom prostredí treťotriednych andezitov. Pri vodopáde sa nachádza malé posedenie a informačná tabuľa so základnými údajmi o vodopáde.

Vodopád v zime, v minulosti.
Vodopád v zime, v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Národná prírodná pamiatka.

Samotný vodopád je obklopený obdivuhodnými skalnými útvarmi zo sopečnej horniny, andezitu. V roku 1977 bol vodopád vrátane okolitého vulkanického územia s rozlohou 4,24 hektára, vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku Slovenska. K vodopádu je ľahký prístup, dovedú vás k nemu informačné tabule, v blízkosti sa však nenachádza žiadne oficiálne parkovisko. Zaparkovať sa dá na okraji cesty, prípadne v osade Stará Huta. Cesta k vodopádu trvá len niekoľko minút, preto je to vhodná prechádzka aj pre rodiny s malými deťmi, prípadne pre seniorov. Stúpanie je len veľmi mierne. Najideálnejším obdobím na návštevu vodopádu je jar, kedy má najväčší prietok. Svoje čaro však má aj v lete a tak isto aj v zime, keď voda zamrzne.

Krása vodopádu.
Krása vodopádu. Zdroj: OZ KAMENICA

Tipy na turistiku v okolí.

Ak navštívite vodopád a máte chuť a viac času pre dlhší pobyt v prírode, tak sa môžete sa vybrať náučným chodníkom Vojšín, ktorý vedie pohorím Pohronský Inovec. Chodník začína v obci Stará Huta a končí v obci Malá Lehota. Celá trasa má dĺžku niečo vyše 12 km a prejsť by ste ju mali za približné 4 hodiny. V okolí Novej Bane môžete navštíviť aj rozhľadňu Háj, ktorá sa vypína nad mestom a je z nej jedinečný výhľad na šíre okolie Novej Bane.

Informačná tabuľa pri vodopáde.
Informačná tabuľa pri vodopáde. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *