Vápeč
|

Ikonický vrch Strážovských vrchov ponúka očarujúci výhľad.

Vrch Vápeč sa majestátne týči do výšky 956 m nad obcou Horná Poruba. Je jedným z najkrajších a turisticky najatraktívnejších vrchov v Strážovských vrchoch. Z vrcholu Vápeča je jedinečný panoramatický výhľad.

Smer Vápeč
Smer Vápeč. Fotoarchív: František Kovár

 Výstup na Vápeč patrí medzi menej náročné túry.

Vrchol Vápeča tvoria vápencové bralá a spolu s blízkym okolím sú súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Výstup na Vápeč patrí medzi menej náročné túry, miestami sa vyskytuje prudšie stúpanie. Svojim tvarom a príkrymi vápencovými bralami vo vrcholovej časti pripomína fatranský Rozsutec. Na vrchole Vápeča sa nachádza kovový kríž. Z tohto miesta budete mať ako na dlani Hornú Porubu. Pri dobrej viditeľnosti je krásny výhľad na okolité vrcholy Strážovských vrchov a na Biele Karpaty. Ďalej vás upútajú Vršatské bradlá, Javorníky, taktiež Malý a Veľký Manín ako aj Súľovské vrchy. V diaľke je vidno hrebeň Veľkej Fatry, Vtáčnik, Veľký Tribeč a aj Inovec.

Po schodoch
Po schodoch. Fotoarchív: František Kovár

Najvýhodnejší výstup je z obce Horná Poruba.

Vápeč nie je výnimočný len svojou majestátnosťou a krásnymi výhľadmi, ale aj svojou dostupnosťou. Najvýhodnejší výstup je z obce Horná Poruba, tu máte aj možnosť výberu z dvoch trás. Po modrej značke alebo po červenej (E8 Cesta hrdinov SNP), ktoré sa vo výške 750 m stretajú a pokračujú súbežne strmým traverzom cez bukový les. Najlepšie je výstup absolvovať po modrej značke, kde je prudšie stúpanie a vrátiť sa po červenej značke, po ktorej je zostup miernejší. Celkový čas túry je 3:00 – 3:30 hod., dĺžka trasy je 6 km s prevýšením 540 m.

Pod vrcholom
Pod vrcholom. Fotoarchív: František Kovár

Na vrch Vápeč sa dá dostať z viacerých smerov.

Na Vápeč sa dá dostať aj z Homôlky po modrej značke a následne po červenej E8 (Cesta hrdinov SNP). Dĺžka trasy je 5 km s prevýšením 400 m. Na vrchol sa dostanete približne za 2:30 hod.. Ďalšia možnosť je z Ilavy, časť Skala – dĺžka trasy (žltá, červená značka) je 10,5 km s prevýšením 850 m. Približný čas túry je 4 hodiny. Z osady Háj – dĺžka trasy (žltá, červená značka) je 5,2 km, prevýšenie 570 m, približný čas 2 hodiny. Najdlhšou trasou je túra zo Zliechova – dĺžka trasy (červená značka) je 15,2 km so stúpaním 850 m. Trasu prejdete asi za 4:30 hod..

Horná Poruba ako na dlani
Horná Poruba ako na dlani. Fotoarchív: František Kovár
Vrch Vápeč
Vrch Vápeč. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *