Jedinečný výhľad z Kamenice.
| |

Tip na výlet: rozhľadne na strednom Pohroní.

Rozhľadne ponúkajú turistom často jedinečné pohľady na blízke a vzdialenejšie miesta v ich okolí. Stredné Pohronie ponúka dve takéto atraktívne technické zariadenia. Sú však aj miesta, ktoré nepotrebujú tieto stavby, ale ponúkajú jedinečné prírodné výhľady.

Vyhliadka Krahule na Krahulskom štíte.

Pre návštevníkov Kremnice a Krahúľ je to jedinečná možnosť ako sa na okolitý svet pozrieť zhora. Vyhliadka je v nadmorskej výške 959 m n. m., prístupná z oboch týchto miest. Z Kremnice je výstup k rozhľadni mierne náročnejší, prevýšenie je 415 m a výstup trvá 1:40 hod. Jednoduchšia trasa na vyhliadku je z obce Krahule, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Cesta trvá približne 35 min.

Vyhliadka Krahule má celkovú výšku 13,5 metra a najvyššia vyhliadková plošina je umiestnená vo výške 9 metrov. Z rozhľadne je výhľad na Štiavnické vrchy, Žiarsku kotlinu, Vtáčnik a Turčiansku kotlinu. Pod rozhľadňou je oddychové miesto s lavičkami, drevená terasa s vyhliadkou ma Kremnicu a informačné tabule.

Rozhľadňa Háj nad Novou Baňou.

Rozhľadňa Háj je jedinečné vyhliadkové miesto nad mestom Nová Baňa. Nachádza sa v lokalite bývalého kameňolomu. Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov, stojí v nadmorskej výške 625 m n. m. a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Náučný chodník Zvonička má dĺžku viac ako 6 kilometrov a začína v meste Nová Baňa. Je to nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný chodník.

Z rozhľadne je krásny výhľad takmer na celú Novú Baňu, na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a pohorie Vtáčnik. Na vyhliadkovej plošine je umiestnený ďalekohľad s 35-násobným priblížením. V blízkom okolí sa nachádzajú pozostatky kameňolomu, v ktorom sa v minulosti ťažili kamene na výrobu mlynských kameňov. Tieto boli v minulosti vyhľadávané pre svoju kvalitu.

Jedinečný prírodný výhľad nad Starou Kremničkou.

Vrch Kamenica (525 m n. m.) ponúka jedinečný prírodný panoramatický výhľad. Na vrchol Kamenice vedie náučný chodník Kamenica. Je to okružný obojstranný chodník, celoročne prístupný. Začiatok chodníka je v obci, neďaleko obecného úradu, pri turistickej mape. Nachádza sa tu aj prvá informačná tabuľa tohto chodníka.

Začiatok náučného chodníka Kamenica.
Začiatok náučného chodníka Kamenica. Zdroj: František Kovár

Chodník nemá len jednu vrcholovú vyhliadku, ale aj niekoľko skalných terás na svahoch Kamenice, odkiaľ sú tiež pekné vyhliadky. Celú trasu, ktorej dĺžka je približne 6 km, môžete prejsť približne za 3-4 hod., podľa toho ako sa zdržíte pri obdivovaní krás prírody a sledovaní okolitého kraja z jednotlivých výhľadov.

Jedinečný výhľad z Kamenice.
Jedinečný výhľad z Kamenice. Zdroj: František Kovár

Viac informácii o náučnom chodníku: Jedinečný panoramatický výhľad. Ako na dlani máte Žiarsku kotlinu, Kremnické a Štiavnické vrchy.

Mohlo by vás zaujímať: Unikát, ktorý vznikol na strednom Slovensku. Barborská cesta ťa za 9 dní prevedie krásami regiónu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *