Slováci sa vrhli do nákupu dovoleniek po hlave

Slováci sa vrhli do nákupu dovoleniek po hlave. Chcú luxus, vysoké ceny im nevadia

Mnoho Slovákov plánuje svoju letnú dovolenku s dostatočným predstihom, často už v zimných mesiacoch. Táto skorá rezervácia prináša viacero výhod, vrátane širšieho výberu termínov, ubytovania a následne aj rôznych typov izieb, uvádza portál tvnoviny.sk.

Hovorkyňa spoločnosti Kartago Tours Alica Šipošová zdôraznila mimoriadny záujem o nákup letných dovoleniek počas first minute akcií, pričom predaj v porovnaní s minulým rokom vzrástol dvojnásobne.

Zvýšený záujem o predčasný nákup dovolenky potvrdila aj Kateřina Pavlíková, hovorkyňa Čedoku, ktorá uviedla: „Záujem, ktorý evidujeme tento rok, je naozaj rekordný, ide o nárast o 100 percent.“

Kvalita je dôležitá

 „Tí, ktorí si v tomto roku rezervujú dovolenku s predstihom, sú ochotní investovať viac peňazí než v minulosti. Zameriavajú sa najmä na kvalitu poskytovaných služieb a preferujú štvor- až päťhviezdičkové hotely,“ vyjadrila Šipošová.

Tieto vyjadrenia potvrdzuje aj Pavlíková, ktorá zdôraznila, že Slováci nešetria na dovolenke. Rezervujú si štvor- až päťhviezdičkové hotely s all-inclusive, pričom sú ochotní doplácať za výber sedadla v lietadle či občerstvenie na palube.

Slováci sú ochotní platiť za letný oddych aj napriek zvýšeným cenám, keďže inflácia zasiahla aj letecké spoločnosti a ubytovacie zariadenia. Katarína Halinkovičová, hovorkyňa cestovnej kancelárie Satur, zdôraznila, že nie je možné jednoznačne stanoviť percentuálny nárast cien, pretože každý hotel má odlišnú situáciu. Šipošová z Kartago Tours uviedla, že ceny ich zájazdov vzrástli v priemere o päť percent.

V destináciách majú Slováci jasno

V predaji first minute dovoleniek medzi Slovákmi vedie Turecko, nasledované gréckymi ostrovmi, Cyprom a Egyptom, ktorý odolal minuloročným hrozbám, ako boli útoky žraloka a teroristické incidenty.

„Záujem o egyptské dovolenky zostáva vysoký a neklesol ani po minuloročnom útoku žraloka,“ potvrdila Šipošová.

Cestovné kancelárie sú jednotné v tom, že tohtoročným hitom je letovisko Marsa Matrouh, známe aj ako egyptský Karibik.

Zvýšený záujem v first minute pozorujú cestovné kancelárie aj pri menej tradičných destináciách na Balkánskom polostrove.

„Oproti minulej sezóne sme zaznamenali rastúci záujem o Albánsko a Čiernu Horu,“ dodala Šipošová.

Minulý rok dovolenku vynechalo mnoho Slovákov

V hlavnej dovolenkovej sezóne, od júna do septembra, si užilo dovolenku 72 percent občanov Slovenska. Zahraničie navštívilo 60 percent dovolenkárov, pričom 28 percent opýtaných nemohlo vycestovať z dôvodu finančnej situácie alebo iných prekážok. Tieto údaje pochádzajú z prieskumu agentúry Ipsos pre UniCredit Bank, informuje TREND.

Medzi obľúbenými destináciami sa boli Grécko, Turecko a Taliansko. Zistilo sa, že viac ako tretina (35 percent) dovolenkárov strávila svoj čas v zahraničí v hoteli, penzióne, kempe alebo karavane, zatiaľ čo takmer tretina (29 percent) Slovákov si užila dovolenku doma.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *