Atrakcie Kysúc
|

Najstarší a najmohutnejší strom svojho druhu v strednej Európe sa nachádza na Kysuciach.

V obci Makov, v osade U Papaji sa nachádza takmer 500 ročný strom. Je to unikát v strednej Európe, ktorý bol v roku 1969 vyhlásený za chránený strom.

Takmer 500 ročný brest hrabolistý
Takmer 500 ročný brest hrabolistý. Fotoarchív: František Kovár

Kysucký exemplár brestu hrabolistého je unikát.

Brest v Makove rastie v pomerne vysokej nadmorskej výške (720 m), ktorá je typická skôr pre výskyt brestu horského. Na Slovensku väčšinou rastie v údoliach a na naplaveninách väčších riek. Väčšinou sa vyskytuje maximálne do nadmorskej výšky 500 m.. Kvitne pred olistením v marci až apríli, semená dozrievajú a opadávajú v máji až júni. Brest hrabolistý sa vyznačuje kvalitným drevom, ktoré oceňujú hlavne rezbári. Kysucký exemplár brestu hrabolistého je unikátom v strednej Európe, vyznačuje sa nielen vekom, ale aj neobvyklou mohutnosťou. Obvod kmeňa vo výške 130 cm je 625 cm a pri koreni viac ako 11 metrov. Výška stromu je asi 30 m.

Mohutný kmeň stromu
Mohutný kmeň stromu. Fotoarchív: František Kovár

Ako chutí Kysuca?

Zastavenie sa pri unikátnom breste môžete spojiť aj s návštevou prameňa rieky Kysuca. Od stromu je vzdialený približne 45 min. pešej turistiky. Kysuca pramení pod vrchom Hričovec, v nadmorskej výške približne 990 m n.m.. Miesto prameňa je upravené a môžete zistiť ako chutí pramenitá voda Kysuce. V oblasti Makova sú štyri pramene a ktorý je hlavný prameň Kysuce sa viedli dohady. Nakoniec sa určilo že hlavný prameň bude ten najvýdatnejší, a to prameň pod Hričovom. V minulosti sa považoval za prameň Kysuce ten, ktorý vyviera pod Kysučným, jeho výdatnosť je však veľmi malá.

Prameň rieky Kysuca
Prameň rieky Kysuca. Fotoarchív: František Kovár

Erb obce Makov obsahuje jej hlavné symboly.

Hlavné symboly Makova sa v roku 1995 dostali aj do jeho erbu. Týmito symbolmi sú unikátny brest hrabolistý, štyri pramene ktoré vytvárajú rieku Kysucu a štyri osady ktoré vytvárajú obec Makov. Erb obce je v modrom štíte mohutný zlatý brest hrabolistý, ktorý je symbolom mohutnosti a sily, je symbolom rieky Kysuce, ale aj samotného života Makova. Štyri korene symbolizujú štyri časti obce, z ktorých obec pozostáva. Štyri mohutné konáre zasa symbolizujú štyri rovnocenné prítoky rieky Kysuce prameniace v jednotlivých osadách.

Erb obce Makov
Erb obce Makov. Zdroj: obec Makov
Brest hrabolistý v Makove, u Papaji.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *