Hrad Revište.
|

Na hrade Revište sa začína nová sezóna. Sú pripravené dobrovoľnícke brigády a početné kultúrne podujatia.

Členovia Združenia na záchranu hradu Revište pripravili aj tento rok okrem záchranných prác aj množstvo sprievodných podujatí. Pre aktivistov, čo chcú pomôcť pri záchrane hradu sú pripravené sobotné dobrovoľnícke brigády. Hrad Revište je aj súčasťou projektu Pohronská hradná cesta.

Pohronská hradná cesta
Pohronská hradná cesta. Zdroj: Región Gron

Zima je časom príprav novej sezóny na hrade.

Život na hrade po zimnom období opäť ožíva. Aktivity na hrade sú počas zimných mesiacov zväčša utlmené. To však neznamená, že sa nič nedeje okolo hradu. Združenie na záchranu hradu Revište (ZnZHR) pripravuje novú sezónu na hrade. Hlavná náplň prípravy je venovaná záchranárskym prácam, pripravujú sa projekty prác na hrade počas sezóny na získaní financií z rôznych výziev a fondov. Popritom sa tiež pripravujú rôzne podporné akcie, ktoré majú slúžiť na prezentáciu hradu, komunikáciu s verejnosťou a jej zapojením sa do pomoci pri jeho záchrane.

Hrad cez zimu
Hrad cez zimu. Zdroj: ZnZHR

Dobrovoľnícke brigády na hrade majú už dlhoročnú tradíciu.

Medzi výrazné aktivity pri zapojení sa verejnosti do záchrany hradu sú dobrovoľnícke sobotné brigády. Na tieto brigády môže prísť ktokoľvek z verejnosti. Brigády sa konajú každý rok vždy od marca do novembra, počas sobôt, približne v dvojtýždňových intervaloch. Tieto brigády sa organizujú už roky, v podstate odvtedy ako vzniklo ZnZHR v roku 2011. Je to už dlhoročná tradícia patriaca ku hradu, na ktorej sa už vystriedalo veľké množstvo priaznivcov a podporovateľov hradu. Na týchto brigádach som sa rôzne zúčastnil aj ja. Spočiatku ako spoluzakladateľ združenia, neskôr to bolo sporadicky, pre pracovné povinnosti. V poslednom období 2-3 roky som už opäť takmer na každej brigáde. Na brigádach sa vždy zíde super partia, čo má spoločný cieľ, pomôcť pri záchrane hrade.

Predseda ZnZHR R. Mazúr so svojou družinou
Predseda ZnZHR R. Mazúr so svojou družinou. Zdroj: ZnZHR

Príďte prežiť zaujímavú pracovnú sobotu na hrade.

Rád by som na tieto brigády pozval každého priaznivca hradu Revište, čo má chuť prežiť zaujímavú sobotu na hrade. Netreba sa prihlasovať, registrovať, stačí prísť v sobotu, keď je brigáda a pridať sa v čase od 9:00 hod.. Pre brigádnikov je zabezpečené vždy aj občerstvenie. Na priloženej fotografii je rozpis brigád, stačí si len do svojho kalendára poznačiť vhodný termín, prísť na hrad, kde budete srdečne vítaní. Prípadné zmeny, ale aj život na hrade môžete sledovať na Facebooku Hrad Revište. Facebook bol pri zrode združenia v roku 2011, vďaka nemu sa stretla partia jeho priaznivcov a odvtedy združenie cez Facebook prezentuje svoju činnosť a je v kontakte so svojimi priaznivcami. Obsažnejšie materiály nájdete na web stránke združenia, kde sú zachytené podrobnejšie informácie, hlavne z histórie hradu.

Rozpis brigád a podujatí na hrade
Rozpis brigád a podujatí na hrade. Zdroj: ZnZHR

Na hrade je počas sezóny množstvo zaujímavých programov.

Pri  záchrane hradu je potrebný každý cent, preto ZnZHR pripravuje aj rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, z ktorých celý výťažok ide na záchranu hradu. Tieto akcie majú rôzne zameranie. Na hrade môžete zažiť hrnčiarsky jarmok, komentované prehliadky s kultúrnym programom, pre deti sú pripravené prekážkové preteky na hrad. Pre tých, čo majú radi trochu adrenalínu a strachu je program Noc hradov a zrúcaním, s hradnými strašidlami. Ako je známe z rozprávok, tak v každom hrade bol aj hvezdár, tak je aj na Revišti program v spolupráci s Hvezdárňou a planetáriom zo Žiaru nad Hronom. Podrobnejší rozpis programov je na priloženom letáku. Akcie na hrade sú spoluorganizované s OOCR Región GRON.

Komentované prehliadky na Revišti a Šášove
Komentované prehliadky na Revišti a Šášove. Zdroj: Región Gron

Hrad je otvorený celoročne, ale len cez víkendy sú prístupné dve vyhliadkové veže.

Hrad Revište je otvorený celoročne, s niektorými obmedzeniami počas roka. Je to hlavne počas prác na hrade cez pracovný týždeň, kedy niektoré časti hradu nie sú z dôvodov bezpečnosti návštevníkov prístupné. Cez pracovný týždeň nie sú tiež prístupné vyhliadkové veže, na tie sa dostanete počas sobôt, nedieľ a sviatkov, kedy je na hrade prítomný pracovník, člen ZnZHR. Tento rok bude hrad plne prístupný aj s vyhliadkovými vežami už od piatku 29.3.2024, počas Veľkonočných sviatkov. Tieto otvorené víkendy budú až do konca októbra. Počas víkendov si môžete na hrade zakúpiť aj rôzne suveníry, knihy, pohľadnice, magnetky a aj drobné občerstvenie. Tohtoročnou novinkou je Hradný pas Pohronskej hradnej cesty a knižná novinka o slovenských hradoch Zachráňme hrady II., kde sa dozviete, čo nové je na slovenských hradoch, združených v záujmovom združení právnických osôb Zachráňme hrady.

Magazín INovinky je mediálny partner Združenia na záchranu hradu Revište.
Zachráňme hrady II
Zachráňme hrady II. Zdroj: združenie Zachráňme hrady

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *