Revište
|

Svetelné signály na hradoch Pohronskej hradnej cesty otvorili sezónu 2024.

Turistický projekt v Banskobystrickom kraji, Pohronská hradná cesta, otvoril sezónu 2024 svetelnými signálmi z hradov. Do tohtoročnej akcie sa zapojili aj niektoré lokality mimo Pohronskej hradnej cesty. Svetelný signál som sledoval na hrade Revište.

Hrad Revište
Hrad Revište. Foto: František Kovár

V piatok 15. marca 2024 sa otvorila hradná sezóna na Pohronskej hradnej ceste.

Svetelný signál spojil hrady popri Hrone v piatok 15. marca 2024. História podujatia začala v roku 2021, kedy sa uskutočnilo prvé, skúšobné vyslanie svetelných signálov, ešte bez účasti verejnosti. Pri ďalších ročníkoch už bola prizvaná aj verejnosť. Počet priaznivcov tejto akcie postupne stúpa, v minulom roku sa svietenia zúčastnilo na všetkých lokalitách až 500 ľudí. Tento rok sa do podujatia zapojilo viacero lokalít Pohronskej hradnej cesty – Zvolenský zámok, Pustý hrad vo Zvolene, hrad Šášov, hrad Revište, hrad Teplica, hrad Žakýl. Do akcie sa zapojili aj lokality, ktoré nie sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty a to vrch Sitno, Vartovka v Krupine, Vartovka v Banskej Bystrici, kláštor Bzovík. Začiatok podujatia a spustenie svetelnej signalizácie bolo o 18:00 hod.

Komentovaná prehliadka hradu
Komentovaná prehliadka hradu. Foto: František Kovár

Svetelný signál z Revišťa zachytili na hrade Teplica.

Program na hrade Revište začal krátko po 17 hod. komentovanou prehliadkou hradu. Sprievodcom po hrade bol predseda ZnZHR Ratibor Mazúr. Komentované prehliadky na hrade sú počas sezóny platené, pri otvorení sezóny to je zadarmo. Návštevníci sa pri prechode hradom dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie hradu a z novodobej rekonštrukcie hradu. Otvorenia sezóny na hrade sa zúčastnilo 60 návštevníkov, ktorí krátko po zotmení, po 18 hod. sledovali kopce v diaľke, na ktorom sa objaví svetelný signál. Viditeľnosť bola dobrá, tak sa podarilo zachytiť svetelný signál z miesta kde v minulosti stál hrad Teplica, dnes už je tam len niekoľko ruín ako pozostatok z hradu. Zaujímavá až tajomná atmosféra vznikla na hrade po úplnom zotmení, keď na pohyb po hrade slúžilo návštevníkom len svetlo, ktorým si každý sám svietil. Pripomenulo to tak atmosféru z dávnej minulosti, keď si hradné osadenstvo svietilo len fakľami alebo rôznymi lampášmi.

Svetelný signál na hrade Teplica
Svetelný signál na hrade Teplica. Foto: František Kovár

Pohronská hradná cesta je jedinečný turistický projekt v Banskobystrickom kraji.

Pohronská hradná cesta je dnes už obľúbenou turistickou atrakciou v Banskobystrickom kraji. Vo vrcholnom stredoveku táto cesta viedla k bohatým banským stredoslovenským mestám. Začiatkom novoveku, v čase tureckého ohrozenia, vznikali na mnohých miestach rôzne signalizačné veže, takzvané vartovky, prípadne menšie objekty nazývané hlásky. Súčasťou signalizačnej siete boli aj hrady, ktoré sa popri Hrone nachádzali. Úlohou tejto dômyselnej siete bolo v prípade blížiaceho sa nebezpečenstva posielať dymové, ohňové a neskôr aj zvukové signály. Toto podujatie čiastočne nadväzuje na udalosti, ktoré sa odohrali v roku 1564, kedy zasadala vojenská rada v Banskej Štiavnici a nariadila vybudovanie signalizačných miest, ktoré by varovali pred nájazdmi tureckých vojsk do stredoslovenskej banskej oblasti. Svetelný signál, nie je len symbolom toho, ako v minulosti fungoval signalizačný systém, ale je aj symbolom spolupráce rôznych organizácii cestovného ruchu, združení na záchranu hradov a miestnych samospráv.

Mapa hradov popri Hrone. Zdroj: Pohronská hradná cesta
Mapa hradov popri Hrone. Zdroj: Pohronská hradná cesta

Sezóna 2024 na hradoch Pohronskej hradnej cesty je už otvorená. Hrady a ich záchrancovia sa tešia na vás, že ich počas sezóny prídete podporiť svojou návštevou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *