Nemecká krv
|

Román o živote, priateľstve a láske. A tiež o odvahe, utrpení, zrade a odpustení.

Historický spoločenský román o živote a osudoch karpatských Nemcov – samotných autorkiných predkov – v rokoch 1899 – 1953 a tiež o udalostiach v obci Turček, ktorá leží v oblasti nazývanej Hauerland.

Román Nemecká krv
Román Nemecká krv. Zdroj: Erika Jarkovská

Historický spoločenský román Nemecká krv sa odohráva v obci Turček.

Román Nemecká krv vykresľuje životné príbehy, poznačené silnou túžbou po slobode a uznaní identity, a to najmä po skončení druhej svetovej vojny. Autorkine citlivé a do značnej miery aj pravdivé rozprávanie akiste chytí za srdce nejedného čitateľa. Historický román vychádza na jeseň 2024.

Obec Turček pred vojnou
Obec Turček pred vojnou. Zdroj: Erika Jarkovská

Hlavní hrdinovia knihy.

Rosina vo viere, že Boh žehná odvážnym, nasleduje manžela do neznámeho Uhorska. V rodnom Augsburgu ponechá osudu mladších súrodencov, o ktorých sa starala po smrti matky. Ignatz sa ožení so svojou životnou láskou napriek vôli rodičov. Tým pretrhne rodinné väzby do takej miery, že vzájomné hriechy a krivdy sa nikdy nedočkajú odpustenia. Anastasia s manželom sa pokúsia aj o nemožné, len aby získali späť nielen dom, ktorý im zrekviroval štát, ale aj deti, násilne odvezené na prevýchovu do Nemecka. Anton ostane bez príbuzných, zakúsi mnoho príkorí a poníženia, aby ako dospelý zistil, že málokto a máločo býva iba dobré či zlé a že sa nebo môže odrážať aj v kaluži.

Turček v roku 1945
Turček v roku 1945. Zdroj: Erika Jarkovská

Krátky úryvok z knihy Nemecká krv.

Mama má strach, že všetko, čo sme po vojne zažili, ešte úplne neskončilo, alebo že by sa to mohlo vrátiť, a preto je občas jedovatá. Sám vidíš, že vášne v spoločnosti neustali a Nemci stále niekomu prekážajú. A pritom… čoho sme sa dopustili? Dvíhal vari niekto z nás hlavu privysoko? Bol pyšný, chcel tam, kam nepatrí, alebo žiadal niečo viac než ostatní? Veľa vody ešte pretečie v potoku, kým sa všetko utrasie. A možno sa ani neutrasie, len si budeme musieť privyknúť.

Mníšky nám opakovali, že Bohu treba blahorečiť za dobré i zlé, pretože utrpenie človeka je trestom za jeho hriechy a vďaka nemu sa stáva lepším. No neraz si kladiem otázku, či hriechy moje, súrodencov, rodičov alebo kohokoľvek z našej rodiny boli skutočne až také veľké, aby sme museli toľko vytrpieť.

Spisovateľka Erika Jarkovská žije a pôsobí vo Zvolene.

Erika Jarkovská sa na knižnom trhu sa etabluje ako autorka historických, spoločenských, v poslednej dobe aj mysterióznych príbehov. Vo svojej tvorbe beletristicky spracováva skutočné historické udalosti, ako aj životy skutočných dejinných postáv. Žije a pôsobí vo Zvolene. Doteraz jej vyšli romány: Mŕtvi nemôžu milovať (2015, v českom preklade 2021), Osamelé vtáča (2015), Spútaná divočinou (2016, v českom preklade 2019), Posledný potomok (2017), Sny vo vetre (2018), Bojovníci dúhy (2018), Ľaliové deti (2019), Mary z Genesee (2020), Deväť – Príbeh Ďatlovovej výpravy (2022, v českom preklade 2024). V roku 2016 som si založila vlastné vydavateľstvo Enribook, v ktorom pomáha presadiť sa tým autorom, ktorí márne hľadajú vydavateľa, alebo majú o vydaní knihy vlastné predstavy. V tomto smere im ponúka odbornú pomoc a maximálnu možnú mieru slobody v rozhodovaní.

Spisovateľka Erika Jarkovská. Zdroj: Erika Jarkovská
Spisovateľka Erika Jarkovská. Zdroj: Erika Jarkovská

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *