| |

Jaskyňa je perlou Malých Karpát.

Jaskyňa Driny je kvapľová jaskyňa v Malých Karpatoch. Je to jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Nachádza sa asi 2 km na juhozápad od Smoleníc, v Smolenickom krase, ktorý je súčasťou CHKO Malé Karpaty. Najbližšia jaskyňa je na strednom Slovensku a to Harmanecká jaskyňa, vzdialená približne 200 km.

Jaskyňa v minulosti.
Jaskyňa v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňa bola objavená v roku 1929, sprístupnená je od roku 1934.

Prvé pokusné prieskumy uskutočnili už v roku 1920 bratia Vajsablovci, Valovci a Štefan Banič (známy ako vynálezca padáka) so synom Jánom. Pokusy boli korunované úspechom až v roku 1929, keď sa I. Vajsablovi a J. Baničovi podarilo po viacerých pokusoch preniknúť do podzemia závrtovým komínom. O päť rokov neskôr, v roku 1934, sprístupnili prvých 175 m. V roku 1950 objavili J. Majko, A. Droppa a L. Blaha ďalšie časti jaskyne, ktoré vynikali zachovalou kvapľovou výzdobou. V roku 1959 sprístupnili aj tieto nové priestory. Z celkovej dĺžky 636 m je dnes pre verejnosť sprístupnený 450 m dlhý okruh. Vchod do jaskyne je vo výške 399 m n. m. v západnom svahu vrchu Driny (434 m), ktorý je tvorený pomerne čistými jurskými vápencami.

Výzdoba v minulosti.
Výzdoba v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Je to puklinová jaskyňa, ktorú modelovali zrážkové vody.

Driny sú puklinovou jaskyňou, ktorú vymodelovali zrážkové vody, ktoré prenikali do podzemia systémom puklín, takže chodby sú pomerne úzke. Podzemné priestory nie sú rozsiahle, ale majú veľmi peknú sintrovú výzdobu. Steny sú bohato pokryté sintrom v teplých žltých, červenohnedých a žltohnedých farbách. Scenériu dopĺňajú pagodovité stalagmity a pre túto jaskyňu tak typické zúbkovité záclony. Ďalej sú tu drobné jazierka, sintrové vodopády a na dne bývalých podzemných jazierok sa nachádza hráškovitá výzdoba. Jazierka sú napĺňané presakujúcou zrážkovou vodou. K najzaujímavejším priestorom patrí Sieň spolupracovníkov a Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti.

Vstup do jaskyne.
Vstup do jaskyne. Foto: František Kovár

V jaskyni prezimuje až 11 druhov netopierov.

Jaskyňa je dôležitým zimoviskom až 11 druhov netopierov, najmä podkovára malého, ktoré vytvárajú na stropoch jaskynných priestorov veľké zimujúce kolónie. Aby neboli netopiere rušené, je jaskyňa z ochranárskych dôvodov päť mesiacov v roku zatvorená. Počas tohto obdobia sledujú ich správanie. V jaskyni Driny pozorujú na vedecké účely aj tektonické pohyby a klimatické procesy počas celého roka. Z pozorovania kolónie netopierov vyplynulo, že návštevnosť jaskyne nemá na nich negatívny vplyv.

V jaskyni.
V jaskyni. Foto: František Kovár

Celoročná teplota v jaskyni je od 7°C do 8°C.

Prehliadkový okruh má dĺžku 450 metrov s prevýšením len 10 metrov. Na trase prejdete 151 schodov a dĺžka prehliadky je približne 35 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne v rozmedzí od 7°C do 8°C. Preto je vhodné si zobrať do jaskyne teplejšie oblečenie. Prístup do jaskyne je z parkoviska v Jahodníku, asi 1 km dlhou lesnou cestou s prevýšením 100 m. Výstup trvá približne 20 min. Záver chodníka je pomerne strmý so 100 schodmi. Pred jaskyňou je terasa, na ktorej si môžete po výstupe oddýchnuť pred samotným vstupom do jaskyne. Peší turisti sa môžu vybrať do jaskyne napríklad zo Smoleníc, po zelenej značke, cesta bude trvať približne 45 minút. Jaskyňa je otvorená každoročne od 1.4. do 31.10.

Osvetlená výzdoba jaskyne.
Osvetlená výzdoba jaskyne. Foto: František Kovár
Sintrová výzdoba.
Sintrová výzdoba. Foto: František Kovár
Výzdoba v jaskyni.
Výzdoba v jaskyni. Foto: František Kovár
Jaskynný svet.
Jaskynný svet. Foto: František Kovár
Rastú do výšky.
Rastú do výšky. Foto: František Kovár
Čo dokáže voda.
Čo dokáže voda. Foto: František Kovár
Zúbkovité záclony.
Zúbkovité záclony. Foto: František Kovár
Jaskyňa Driny v Malých Karpatoch

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *