Vianočné pohľadnice
|

Vianočné pohľadnice pomaly upadajú do zabudnutia. (1. časť)

Mladšia generácia si asi len ťažko dokáže predstaviť, že ešte pred pár rokmi to bola bežná súčasť predvianočného obdobia. Vianočnou pohľadnicou si ľudia popriali, so svojou rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi, šťastné a veselé Vianoce.

Narodenie Ježiška
Narodenie Ježiška. Zbierka autora

V minulosti pohľadnice, dnes skôr elektronické pozdravy.

Teraz už tieto pozdravy sa vďaka mobilom a sociálnym sieťam dajú poslať za pár sekúnd, avšak už to nie je také osobné, ako keď si človek našiel v schránke krásnu farebnú pohľadnicu. Práve zbierke takýchto pohľadníc sa venujem niekoľko rokov. Za ten čas sa mi podarili zozbierať niekoľko stoviek vianočných pohľadníc. Pôvodne som sa už vyše 15 rokov venoval skôr starým fotografiám miest a obcí z regiónu stredné Pohronie. Staré pohľadnice neboli v mojom hľadáčiku, ich čaro som objavil asi tak 5-6 rokov dozadu. Vtedy sa mi náhodou dostalo do rúk niekoľko vianočných pohľadníc z 30 rokov 20. storočia. Zaujali ma na nich rôzne vianočné motívy, vtedy som si povedal, že aj toto je zaujímavá história a začal som sa zaujímať o vianočné pohľadnice.

Najstaršia pohľadnica
Najstaršia pohľadnica. Zbierka autora

Najvzácnejšia pohľadnica pre mňa je tá najstaršia.

Pohľadnice v dávnej dobe zdobili rôzne motívy. Najčastejšie sa objavovali krajinky pod bielou perinou, kresbičky v snehu šantiacich sa detí, náboženské motívy, rôzne zasnežené chalúpky, zvieratá v zimnej prírode… z neskoršieho obdobia, z čias socializmu to boli rôzne socialistické aranžmány s vetvičkami, salónkami a vianočnými ozdobami. Moja zbierka sa skladá z pohľadníc od 30 rokov do 70 rokov 20. storočia. Najstaršia vianočná pohľadnica z mojej zbierky vianočných pohľadníc ma pečiatku s dátumom 2.1.1931, teda má takmer 93 rokov, ide o pozdrav spolužiačke k Novému roku. Vo svojej zbierke mám zhruba 300 pohľadníc. Ak by som mal povedať, ktorá je tá najvzácnejšia, tak je pre mňa zatiaľ tá najstaršia. No vybrať najkrajšiu, tak to už je väčší problém, páči sa mi napríklad pohľadnica z roku 1937. Sú na nej pastieri a padajúca hviezda. Je taká pravá vianočná. Pekné sú aj rôzne maľované zasnežené chalúpky, často pod lesom aj s nejakým zvieratkom.

Najkrajšia pohľadnica
Najkrajšia pohľadnica. Zbierka autora

Prvá vianočná pohľadnica pochádzala z roku 1843

Vianočné vinše a ručne zhotovené vianočné a novoročné priania sa v Európe objavili už niekedy v 15. storočí. Prvá vianočná pohľadnica pochádzala z roku 1843 a mala rozmery približne vo veľkosti nami používaných pohľadníc. Autorom myšlienky posielať si pozdravy bol anglický obchodník a majiteľ litografickej spoločnosti sir Henry Cole. Na averze pohľadnice sa nachádzal obrázok usmiatej rodiny, ktorá sedela pri štedrovečernom stole a pripíjala si pohármi vína. Henry Cole požiadal svojho priateľa maliara a ilustrátora Johna Callcotta Horsleyho, aby mu na jeho pozdrav, teda pohľadnicu, ručne namaľoval vianočný motív.

Domček na okraji lesa
Domček na okraji lesa. Zbierka autora
Domček pod lesom
Domček pod lesom. Zbierka autora
Pastier s ovcou
Pastier s ovcou. Zbierka autora
Radostné Vianoce
Radostné Vianoce. Zbierka autora
Šťastlivý nový rok
Šťastlivý nový rok. Zbierka autora
Šťastný a veselý nový rok
Šťastný a veselý nový rok. Zbierka autora
Vianoce na dedine
Vianoce na dedine. Zbierka autora
Zasnežená dedinka
Zasnežená dedinka. Zbierka autora
Vianočná koleda
Vianočná koleda. Zbierka autora

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *