| |

V šírom poli kostol stojí, pri ňom stred Európy leží.

V Európe je niekoľko miest, ktorým sa hovorí geografický stred Európy. Vzhľadom na rozlohu a členenie kontinentu nie je jednoduché určiť, ktorý je ten správny. Jeden takýto geografický stred sa nachádza aj v katastri obce Kremnické Bane. Vyznačený je vedľa starobylého kostola sv. Jána Krstiteľa, na vztýčenom podlhovastom kameni. Tabuľa na tomto kameni informuje, že práve tu sa nachádza geografický stred Európy. Nápis na tabuli pripomína aj významné slovenské výročia, ako vznik samostatnej Slovenskej republiky a prijatie slovenskej ústavy.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach.
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach. Zdroj: OZ KAMENICA

Osamelý kostol mimo obcí.

Kostol sv. Jána Krstiteľa a pri ňom vyznačený geografický stred Európy je v katastri obce Kremnické Bane. Nachádza sa popri ceste medzi obcami Kremnické Bane a Krahule (niekedy je možné sa stretnúť s tým, že toto geografické miesto sa priraďuje ku Krahuliam). Kostol stojí osamelo na miernom kopci. Jeho poloha je približne rovnako vzdialená od okolitých obcí Krahule, Kremnické Bane a Turček. Už od dávnej minulosti bol symbolom spolupatričnosti a stretávania sa ľudí z okolitých obcí. História vzniku kostola je spojená s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Banícke obce Kremnické Bane, Turček a Krahule mali v minulosti malý počet obyvateľov a nemali možnosť postaviť si v každej obci kostol. Preto sa tieto obce dohodli a postavili si spoločný kostol. Ten bol umiestnený tak, že z každej obce bola k nemu približne rovnaká vzdialenosť, niečo vyše kilometra.

Osamotený kostol mimo obcí.
Osamotený kostol mimo obcí. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostol je starý už okolo 800 rokov.

Pôvodne pravdepodobne tu bol drevený kostolík. Neskôr románska kaplnka, ktorá časom už kapacitne nepostačovala a preto bola prestavaná v gotickom slohu na kostol. Tento slúžil po celé stáročia ako farský kostol, postupným rastom počtu obyvateľov v obciach si tieto začali stavať vlastné kostoly. Kedy bol kostol postavený nie je presne známe. Odhaduje sa že jeho najstaršie časti sú staré okolo 800 rokov, nakoľko sa v priebehu storočí postupne rozširoval v niekoľkých etapách. Je predpoklad, že na mieste kostola bola aj pred 800 rokmi postavená kaplnka.

Pred Kostolom na lúke.
Pred Kostolom na lúke. Zdroj: OZ KAMENICA

Povesť o stavbe kostola sv. Jána Krstiteľa.

Dediny Kremnické Bane, Krahule, Turček sa dohodli, že si spoločne postavia kostol. Dlho sa radili, kde kostol postavia, až sa konečne zjednotili na mieste, ktoré vyhovovalo všetkým obciam. Miesto vymerali a vykopali základy. Keď boli základné múry skoro hotové a murári stavenisko navečer opustili, prihodilo sa v noci niečo záhadné. Múry sa zrútili. Murári, ktorí na druhý deň prišli na stavenisko sa domnievali, že to urobili neprajníci kostola. Múry začali stavať nanovo. Po nasledujúcej noci boli múry opäť zbúrané. Nahnevaní murári prišli aj na tretí deň, aby múry opäť postavili, stavali až do noci. Keď sa unavení po tme vracali domov, začuli detský hlas volať: váš kostol postavte na inom mieste. Načúvali, dívali sa, ale nikoho nevideli. Keď chceli ísť ďalej, detský hlas znovu zavolal: váš kostol postavte na inom mieste. Ako išli ďalej, objavilo sa náhle v tŕňovom kríku dieťa. To im povedalo, aby kostol postavili na tomto mieste. Murári dieťa zobrali zo sebou. Na ďalší deň sa rozhodli, že kostol postavia na mieste, kde našli dieťa. Kostol postavili tak, že oltár bol postavený na mieste, kde rástol predtým tŕňový krík.

Oltár v kostole.
Oltár v kostole. Zdroj: OZ KAMENICA

Legenda o strede Európy.

Ďalšia legenda o kostole sa viaže ku kostolnej veži. Údajne jej stred stojí na mieste, kde sa nachádza geografický stred Európy. Táto legenda mala tiež v vzniknúť v dobe, keď bola postavená veža kostola a prenášala sa s pokolenia na pokolenie. Túto legendu sa podujali overiť talianski inžinieri, ktorí vymeriavali aj stavbu železničnej trate Zvolen – Kremnica – Vrútky. Ich merania mali údajne túto legendu potvrdiť, že skutočne je to stred Európy.

Kostol sv. Jána Krstiteľa.
Kostol sv. Jána Krstiteľa. Zdroj: OZ KAMENICA

Opustený kostol takmer zanikol.

V priebehu rokov význam kostola začal upadať. Okolité obce sa rozrastali, zvyšoval sa počet obyvateľov a začali si stavať kostoly priamo vo svojich obciach. Kostol zostal nakoniec opustený. V 80 rokov minulého storočia už značne chátral. Začiatkom 90 rokov na podnet nemeckých rodákov a príhovore u vtedajšieho banskobystrického biskupa Baláža, prichádza k obnove tohto kostola. Biskup Baláž v tom čase oslovil rehoľu kapucínov s tým, či by sa neujali tohto kostola. Tí v roku 1998 založili pri kostole svoj kláštor. Kostol dostali od biskupa Baláža do svojej správy. Ich zásluhou prišlo k obnoveniu kostola a aj omší a cirkevných obradov v kostole.

Kostol dnes.
Kostol dnes. Foto: František Kovár

V dnešnej dobe geografický stred Európy s kostolom sv. Jána Krstiteľa patrí medzi vyhľadávané a navštevované turistické atrakcie v okolí starobylého baníckeho mesta Kremnica.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *