Zejmarská roklina
|

Roklina je najkratšia v Slovenskom raji, napriek tomu jej to na kráse neubralo.

Najkratšia roklina v Slovenskom raji je Zejmarská roklina, nachádza sa v jeho južnej časti. Je to zároveň aj jediná prístupná roklina v tejto oblasti, v ktorej dominuje vodná nádrž Palcmanská Maša.

Začiatok chodníka do Zejmarskej rokliny
Začiatok chodníka do Zejmarskej rokliny. Fotoarchív: František Kovár

Roklina je dlhá približne len 1 km, no aj tak krásna.

Ak sa chcete v Slovenskom raji zastaviť len na krátky čas a zažiť krásu roklín naplno, je vhodné si vybrať Zejmarskú roklinu. Roklina je na pomery Slovenského raja pomerne krátka, má dĺžku približne 1 km so stúpaním 227 m. Aj keď je roklina najkratšia, tak obsahuje všetky atrakcie ostatných dlhších roklín v Slovenskom raji. Roklinou preteká potok, ktorý tu vytvoril niekoľko vodopádov, pomenovaných po kpt. Jánovi Nálepkovi, hrdinovi bojov 2. svetovej vojny. Je to aj na počesť jeho pôsobenia ako učiteľa v osade Biele Vody, ktorá je miestnou časťou obce Mlynky. Najvyšší vodopád v rokline meria 22,5 m. Popri potoku a vodopádoch sú v rokline všetky známe technické prvky, ako rebríky, lávky, stúpačky a reťaze. Po prejdení rokliny vás čaká bonus v podobe vyhliadky, od ktorej je to už len kúsok na rozsiahlu planinu Geravy.

Stúpačky nad potokom
Stúpačky nad potokom. Fotoarchív: František Kovár

Od augusta 2023 premáva obnovená lanovka Geravy.

Na Geravách je križovatka turistických chodníkov, je tu aj možnosť občerstvenia v bufete. Nachádza sa tu menšia zoo, kde môžete vidieť diviaky, barany, kozy a pštrosa Emu. Často sa tu pohybujú aj voľne pasúce sa kone. Po krátkom oddychu sa dá pokračovať do rôznych lokalít Slovenského raja, alebo sa vrátiť naspäť do Dediniek. Od augusta 2023 máte na výber, či sa odveziete lanovkou, alebo zídete po turistickom chodníku. Lanovka je jedinečnou atrakciou v tejto oblasti, bola zrekonštruovaná v štýle retro, tak ako ju poznajú starší pamätníci a návštevníci Slovenského raja (medzi ktorých sa počítam aj ja, v 80. rokoch 20. storočia som na Dedinkách bol často stanovať). Okruh Dedinky – Zejmarská roklina – Geravy – Dedinky sa dá zvládnuť približne za 2 hodiny, s lanovkou aj skôr. Je to čas pre takú rýchlo návštevu Slovenského raja, ak cestujete cez Mlynky a Dedinky. Roklinu sprístupnili členovia Horskej služby v roku 1963.

Technické prvky v rokline
Technické prvky v rokline. Fotoarchív: František Kovár
Jeden z vodopádov
Jeden z vodopádov. Fotoarchív: František Kovár
Vyhliadka
Vyhliadka. Fotoarchív: František Kovár
Spomienka na stanovačku
Spomienka na stanovačku. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *