Vodopád Skok vo Vysokých Tatrách
|

Vodopád je jeden z najkrajších a najdostupnejších vo Vysokých Tatrách.

K tretiemu najvyššiemu vodopádu vo Vysokých Tatrách je nenáročná túra, ktorú zvládnu všetky vekové kategórie. Túra k tomuto vodopádu sa začína na Štrbskom Plese a prechádza cez Mlynickú dolinu.

Vodopád Skok je viditeľný zo Štrbského Plesa
Vodopád Skok je viditeľný zo Štrbského Plesa. Fotoarchív: František Kovár

Túra k vodopádu Skok je vhodná pre rodiny s deťmi.

Trasa zo Štrbského plesa ku vodopádu Skok je vhodná najmä pre turistov, ktorý nemajú veľa skúseností s tatranskou turistikou. Pre rodiny s deťmi niet lepšej túry vo Vysokých Tatrách. Výlet k vodopádu je nenáročný a vhodný na zoznámenie sa s tatranskou turistikou. Pre skúsenejších turistov je to jednoduchá relaxačná vychádzka v horách. Žltý turisticky značený chodník k vodopádu Skok začína pri železničnej stanici na Štrbskom Plese. Chodník k vodopádu je bez výrazných výškových rozdielov, stúpanie je len veľmi pozvoľné. Turistický chodník vedie pokojnou Mlynickou dolinou, kde sa pred vami po prejdení asi 5 km objaví jeden z najkrajších tatranských vodopádov. Svojou výškou 25 m mu patrí tretie miesto vo Vysokých Tatrách a siedme miesto v rámci Slovenska.

Chodník prechádza spočiatku cez les
Chodník prechádza spočiatku cez les. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád vynikne najviac pri jarnom topení snehu.

Vodopád Skok sa nachádza v nadmorskej výške 1789 m. Prevýšenie trasy od Štrbského Plesa je 410 m, cesta k vodopádu trvá približne 1:45 min. Chodník vedie po žltej turistickej značke, spočiatku lesom, neskôr prechádza kosodrevinou. Hlavným vodným zdrojom pre vodopád je Pleso nad Skokom. Krása vodopádu vynikne hlavne v neskorej jari, keď sa v Tatrách začne roztápať sneh. V ostatnom období je to hlavne po výdatnejších dažďoch. Vodopád je tvorený sústavou menších kaskád, vďaka ktorým sa voda pri vyšších prietokoch triešti a vytvára aerosólový vodný efekt, ktorý dúhovo vynikne pri slnečnom počasí. Prístup k vodopádu je aj v zimných mesiacoch, keďže na turistický chodník sa nevzťahuje zimná uzávera. Podľa legendy vodopád predstavuje záplavu sĺz dievčiny, ktorej milý bol lovec kamzíkov a na týchto miestach sa počas ich lovu zrútil zo skaly a zahynul.

Prechod oblasťou kosodreviny
Prechod oblasťou kosodreviny. Fotoarchív: František Kovár

Možnosti nenáročnej turistiky v okolí Štrbského Plesa je viac.

Okolie Štrbského Plesa ponúka aj ďalšie menej náročné túry. Najjednoduchšia z nich je relaxačná prechádzka okolo plesa, pomerne populárny je tiež výlet k Popradskému plesu. Kto sa chce odviesť lanovkou, tak si môže urobiť výlet na Solisko. Štrbské Pleso je dobre dostupné autom, je tu aj dostatok parkovacích miest, ktoré sú však zväčša platené. Inou možnosťou je využitie tatranských elektrických železníc, alebo zubačky zo Štrby.

Vodopád Skok
Vodopád Skok. Fotoarchív: František Kovár
Aerosólový efekt vodopádu
Aerosólový efekt vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *