Martinček
|

Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova.

Kostolík postavili niekedy okolo roku 1260 v dominantnej polohe na kopci východného svahu vrchu Mních. Slúžil ako farský kostol pre neďaleké obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla pri kostole neskôr.

Kostol sv. Martina v Martinčeku, v minulosti
Kostol sv. Martina v Martinčeku, v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

O tom, že kostol postavili templári nie sú dôkazy.

Kostol sv. Martina v Martinčeku patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230. Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60. rokoch 20. storočia, teórie o templároch nepotvrdili.

Informačná tabuľa pri kostole
Informačná tabuľa pri kostole. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostol bol postavený okolo roku 1260.

Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov. Bol vybudovaný ako jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria, predstavanou vežou a pristavanou sakristiou. Presbytérium má zachovanú pôvodnú krížovú klenbu. Vzácne sú zachované pôvodné okná veže. V hornej časti nesú znaky románskeho slohu a v dolnej časti ranogotické. Autor nástenných malieb je neznámy, ale pravdepodobne tieto fresky vznikli okolo roku 1300. V 17. storočí bol kostol evanjelický. K barokovej úprave došlo okolo roku 1737, kedy už bol opäť katolícky. Vo veži sú dva zvony – jeden z roku 1594 a druhý z roku 1842. Maľby boli objavené pri reštaurátorskom prieskume, ktorý robil reštaurátor akad. sochár Juraj Maták v roku 1999. V priebehu rokov 2000-2002 boli nástenné maľby postupne odkryté a reštaurované v celom interiéri kostola.

Kostol sv. Martina
Kostol sv. Martina. Zdroj: OZ KAMENICA

Na kopci pod kostolom je 30 pivničiek na uskladnenie zeleniny.

Na kopci hneď pod kostolíkom možno vidieť miestnu zaujímavosť, okolo 30 drevených striešok, takzvané dášky, pod ktorými sa nachádzajú malé pivnice o hĺbke 3 až 5 metrov, ktoré si obyvatelia postavili na uskladňovanie zemiakov a zeleniny a využívajú sa dodnes. Obec Martinček sa nachádza asi 6 km od okresného mesta Ružomberok. Stred obce je vo výške asi 580 m a leží na výbežku dolomitského vrchu Mních. Obec má 390 obyvateľov.

Maľby v kostole
Maľby v kostole. Zdroj: OZ KAMENICA
Vzácne maľby
Vzácne maľby. Zdroj: OZ KAMENICA
Interiér kostola
Interiér kostola. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *