Slovenský raj
|

Výhľad ako v raji je len v Slovenskom raji.

Jedno z atraktívnych miest v Slovenskom raji, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť je Tomášovský výhľad. Je to skalný útvar terasovitého tvaru ležiaci na južnom svahu Ludmanky v nadmorskej výške 680 metrov.

Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad. Fotoarchív: František Kovár

Vyhliadka patrí k jedinečným miestam turistiky na Slovensku.

Tomášovský výhľad v Slovenskom raji patrí k jedinečným miestam turistiky na Slovensku. Prírodná vyhliadka na okraji skalného brala sa nachádza v severnej časti Slovenského raja. Samotný výhľad sa nachádza na južnom svahu Ludmanky, ktorý tvoria strmé vápencové bloky, ktoré vytvárajú jednotlivé terasy, pričom najvrchnejšia časť je práve Tomášovský výhľad. Pri pohľade do údolia v hĺbke okolo 145 m je možné zahliadnuť hladinu rieky Hornád. Ak sa pozriete do diaľky, tak z vyhliadky je nádherný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a pri dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. Celkovo je výhľad z Tomášovského výhľadu orientovaný na juh. Severným smerom je čiastočne zakrytý lesným porastom.

Vyhliadková plošina
Vyhliadková plošina. Fotoarchív: František Kovár

Pre horolezcov je tu vytvorený cvičný horolezecký terén.

Tomášovský výhľad je využívaný aj ako cvičný horolezecký terén, ktoré je jedným z mála miest v Slovenskom raji, kde sa dajú využiť aj tieto aktivity. Je tu niekoľko horolezeckých ciest, ktoré môžu horolezci používať. Tieto cesty majú pomenovania zvyčajne po ľuďoch, ktorí ich objavili a vyliezli ako prví.

Ako v raji
Ako v raji. Fotoarchív: František Kovár

Prístup na Tomášovský výhľad je z rôznych smerov.

Túra na Tomášovský výhľad nie je náročná a zvládnu ju aj menej zdatní turisti. Medzi obľúbené patrí trasa po žltej turistickej značke z Čingova, po ktorej ste na vyhliadke približne za hodinu. Najkratšia trasa vedie z obce Spišské Tomášovce po zelenej turistickej značke, túra trvá približne 30 min.. Pre cykloturistov je Tomašovský výhľad dostupný po cyklotrase vedúcej zo Spišských Tomášoviec. Zaujímavá je aj trasa od Letanovského mlyna. V rámci náročnejších túr v Slovenskom raji je Tomašovský výhľad prístupný z rôznych smerov, napr. s využitím prielomu Hornádu. Pre turistov, ktorí sa chcú na túre aj vzdelávať je vhodný Náučný chodník Prielom Hornádu s prírodovedným, ochranárskym a historickým zameraním. Stredne náročná trasa má 6 zastávok. Začína a končí na Čingove, má dĺžku 8 km, prevýšenie 136 m a možno ju absolvovať za 2,5 až 3 hod. Chodník je súbežný so značenými turistickými trasami (žltá, modrá a zelená).

Rajská príroda
Rajská príroda. Fotoarchív: František Kovár
Jedinečné výhľady
Jedinečné výhľady. Fotoarchív: František Kovár
Atrakcia Slovenského raja. Fotoarchív: František Kovár
Atrakcia Slovenského raja. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *