Roklina Suchá Belá
|

Najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji je sprístupnená od roku 1957.

Turisticky najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja je Suchá Belá. Svojim prevýšením patrí medzi tie ľahšie turistické trasy. Objavená bola v roku 1900.

Diplom za prechod Slovenským rajom v 80. rokoch
Diplom za prechod Slovenským rajom v 80. rokoch. Fotoarchív: František Kovár

Slovenský raj je známy mnohými roklinami, jednou z nich je Suchá Belá.

Roklina bola objavená v roku 1900 skupinou okolo prof. M. Rotha, ktorí sa dostali ku Misovým vodopádom. V roku 1908 k nim upravili a vyznačili turistický chodník. V zime 1910 sa podarilo prejsť celú roklinu skupine A. Mervaya. Verejnosť si na prechod celej rokliny Suchá Belá musela počkať až do roku 1957, kedy bola sprístupnená členmi Horskej služby. Ja som Slovenský raj objavil v 80. rokoch minulého storočia. V tom čase sa tu začala konať turistická akcia: Prechod Slovenským rajom, organizovaný OT Breznovica – Letanovce. V tých časoch som bol každoročný pravidelný účastník. Ak dnes vidím ako je počas sezóny Slovenský raj plný turistov, tak si spomeniem, že v tom čase, aj počas sezóny, bol problém v Slovenskom raji stretnúť živú dušu.

Odznak za prechod Slovenský rajom
Odznak za prechod Slovenský rajom. Fotoarchív: František Kovár

Dnes zástupy ľudí pri jednotlivých rebríkoch pôsobia pre mňa dosť rozpačito.

Spomínaný Prechod Slovenským rajom v tom čase bol rozdelený do niekoľkých skupín a trás. V tom čase platili obmedzenia pri organizovaní spoločných turistických akcií v Národnom parku. Počet členov v jednej skupine bol obmedzený. Dnes tie zástupy ľudí pri jednotlivých rebríkoch pôsobia pre mňa dosť rozpačito. (pozn. V súčasnosti je ideálne navštíviť Slovenský raj skôr mimo sezóny, cez pracovný týždeň, ak chcete zažiť skutočný raj). Tak ako dnes aj v tých časoch bola roklina Suchá Belá jednou z najpopulárnejších trás v spojení s prielomom Hornádu. Bolo to aj z dôvodu, že naše túry začínali v Letanovciach. Dnes zväčša turisti volia východiskový bod k prechodu Suchou Belou rekreačné stredisko Podlesok. Odtiaľto je to len kúsok lesom a vstúpite do krásnej rokliny plnej vodopádov, rebríkov, stúpačiek s reťazami a drevených lávok. Trasa je dlhá 9 km s prevýšením 455 m, čo je jedno z najmenších, ktoré majú rokliny v Slovenskom raji.

Potok Suchá Belá
Potok Suchá Belá. Fotoarchív: František Kovár

Potok Suchá Belá vytvára niekoľko krásnych vodopádov.

Najkrajšie sú určite vysoké skalné bralá, ktoré sa týčia nad vašimi hlavami, v úzkej rokline. Obdivovatelia vodopádov tu budú mať zážitky z niekoľkých vodopádov, ktoré vytvára potok Suchá Belá. Ako prvý je to hneď aj najväčší Misový vodopád (30 m), tvorený kaskádami. Voda z každej kaskády padá do kamennej jamy s tvarom podobným mise, od čoho je odvodený aj názov vodopádu. Nad týmto vodopádom je najužšie miesto rokliny. Druhým vodopádom je Okienkový vodopád (13 m), svoje pomenovanie dostal podľa skalného okienka, ktoré vytvoril potok v dávnych dobách. Cez okienko je aj jediný možný prechod pre turistov. Ďalej na vás ešte čaká ešte Korytový vodopád (8,5 m) a Bočný vodopád (8 m). Po prejdení rokliny sa ponúka niekoľko možností pre návrat späť do Podlesku, alebo pokračovania turistiky v Slovenskom raji. Tu možno odporučiť pokračovanie na Kláštorisko, kde prebiehajú rekonštrukčné práce na kartuziánskom kláštore z prelomu 13. a 14. storočia.

Misové vodopády
Misové vodopády. Fotoarchív: František Kovár
Okienkový vodopád
Okienkový vodopád. Fotoarchív: František Kovár
Korytový vodopád
Korytový vodopád. Fotoarchív: František Kovár
Bočný vodopád
Bočný vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *