| |

Slovenský unikát, jednosedačková retro lanovka.

Južnú časť Slovenského raja v oblasti Dedinky som často navštevoval v mladosti, začiatkom 80. rokov minulého storočia. Stanovačka pri Palcmanskej Maši bola vždy super, aj keď voda dosť studená na kúpanie, ale o to lepšie podmienky na turistiku.

Dedinky - Palcmanska Maša.
Dedinky – Palcmanska Maša. Fotoarchív: František Kovár

Z Dediniek na Geravy bola v prevádzke sedačková lanovka.

Projekt lanovky z Dediniek na Geravy vznikol v roku 1968. Po dvoch rokoch výstavby bola lanovka odovzdaná v roku 1970, do užívania turistom, v Slovenskom raji. Lanovka s rýchlou prepravou na Geravy rozširovala možnosti turistiky. Od svojho vzniku bola aj atrakciou, vďaka ktorej sa turistom poskytoval jedinečný pohľad na krásy Slovenského raja z výšky. Lanovka na Geravy od svojho vzniku zatraktívnila južnú časť Slovenského raja, ktorý zaostával v popularite severnej časti. Pre návštevníkov lanovka slúžila až do roku 2011, počas jej prevádzky prešla v rokoch 1986 – 88 postupnou rekonštrukciou zabezpečovacieho zariadenia, lanovej dráhy a aj oboch staníc. V roku 2012 už z bezpečnostných dôvodov lanovka nedostala povolenie na ďalšiu prevádzku. Odstavenie lanovky znamenalo pre južnú oblasť Slovenského raja značný úbytok turistov. Počas prevádzky lanovka prepravila ročne až 15 000 turistov.

Pôvodná lanovka.
Pôvodná lanovka. Fotoarchív: František Kovár

Niekoľko rokov bola lanovka odstavená a chátrala.

Odstavenie lanovky bolo ťažkou ranou rozvoju cestovného ruchu v tejto oblasti, klesla návštevnosť, zanikali služby. Neskôr sa začali snahy o obnovenie zaniknutej lanovky na Geravy. Uvažovalo sa o novej dvojsedačkovej lanovke, avšak nakoniec sa prišlo s projektom obnovy pôvodnej jednosedačkovej lanovky, retro lanovky. V roku 2018 začali prace na jej obnove. Projekt za vyše 900.000 eur financovala miestna samospráva (obec Dedinky), Košický samosprávny kraj a bývalý Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Projekt obnovy sa stretol aj s rôznymi problémami. Keďže pôvodná lanovka bola postavená v roku 1970, tak bol problém z náhradnými dielmi, museli sa prácne zháňať. Bol tiež predpoklad, že samotné sedačky nebudú potrebovať väčšiu rekonštrukciu, to sa však nepotvrdilo po tom, čo prešli dôkladnou prehliadkou. Technická obnova však aj napriek tomu prebehla celkom úspešne a vyzeralo že Dedinky budú mať opäť lanovku na Geravy.

Opustená budova lanovky.
Opustená budova lanovky. Fotoarchív: František Kovár

Obnova lanovky prebehla rýchlo, schválenie prevádzky trvalo dlho.

Obnova prebehla rýchlo, horšie to však bolo s administratívnym povolením prevádzky lanovky. Schvaľovanie prevádzky trvalo pomerne dlhý čas, za ktorý prišla lanovka aj o záručnú lehotu, počas ktorej ani nebola spustená. Bol to náročný byrokratický proces, aby prevádzka lanovky spĺňala všetky platné normy a zároveň aby čo najmenej zasahovala do prírodného prostredia národného parku. Po 12 rokoch odstávky sa nakoniec lanovku podarilo spustiť. Slávnostné otvorenie bolo v pondelok 7. augusta 2023 za účasti čestných hostí a médií. Na otvorení lanovky boli prítomní aj dvaja bývalí zamestnanci, ktorí na nej pracovali od jej vzniku až do ukončenia prevádzky v roku 2011. V sobotu 11. augusta 2023 sa na Dedinkách a Geravách uskutočnil bohatý program pri príležitosti znovuotvorenia lanovky aj pre širokú verejnosť. Počas celého dňa boli jazdy na lanovke bezplatné. Každý cestujúci na lanovke získal aj spomienkový odznak.

Parametre unikátnej retro lanovky.

Lanovka na Geravy je slovenský unikát, je to posledná funkčná lanová dráha tohto typu. Jednolanová dráha bola vybudovaná v rokoch 1968 – 1970. Jej celková dĺžka je 1951 metrov a prevýšenie 221 metrov. Prepravná kapacita lanovky je 270 osôb za hodinu, pri maximálnej dopravnej rýchlosti 2,2 m za sekundu (7,9 km/h). Na lanovej dráhe je inštalovaných 138 sedačiek s maximálnou nosnosťou 100 kg/sedačka. Jazda lanovkou v jednom smere trvá približne 20 minút. Lanovka bude za priaznivého počasia v prevádzke každý deň od 1. mája do 31. októbra, v čase od 9:00 do 17:00 hod, s tým že posledný nástup na lanovku bude 16:20 hod. Z dôvodu bezpečnosti prevádzkovateľ stanovil obmedzenie prepravy, ktorá je umožnená iba osobám vyšším ako 125 cm. Lanovku prevádzkuje obecný podnik.

Retro lanovka v prevádzke.
Retro lanovka v prevádzke. Foto: František Kovár
Informačná tabuľa.
Informačná tabuľa. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *