Populárny fastfoodový reťazec dáva červenú plastovým viečkam

Populárny fastfoodový reťazec ohlásil zmenu. Tá upravuje spôsob predaja nápojov

Na životné prostredie myslia aj siete s rýchlym občerstvením, čo dokazuje aj fakt, že obľúbený McDonald’s v Českej republike skončil s podávaním nápojov s plastovým viečkom.

Ako informuje portál iDnes.cz, pri objednávke zákazníci obdržia kelímok bez viečka. Dobrou správou je, že ak si o viečko požiadajú, dostanú ho. Nepôjde však o plastové viečko, na ktoré sú zvyknutí, ale o papierové viečko z lisovaného vlákna.

Cieľom toho rozhodnutia je podporiť snahu eliminovať odpady. Do roku 2025 spoločnosť plánuje nahradiť všetky plastové obaly. Ich náhradami by sa mali stať obnoviteľné, recyklované alebo certifikované obaly, ktoré budú po použití triedené a opätovne spracované.

Ako uviedol Impact Director McDonald’s Tomáš Myler, ak sa zákazník rozhodne odniesť si nápoj mimo prevádzky, obsluha mu viečko a slamku poskytne. Pri studených nápojoch pôjde o papierové materiály, no pri teplých nápojoch to budú stále plastové viečka. Za ne však už spoločnosť hľadá vhodné alternatívy.

Táto novinka sa netýka služby McDelivery. Dôvodom je bezpečná manipulácia pri donáške. V prípade, že si zákazník objedná nápoj, dostane ho s plastovým viečkom. Aj napriek tomu však zmena prinesie obrovskú úsporu plastov. Malo by ísť konkrétne o 80 ton plastov ročne, čo bude znamenať 30 percentný pokles spotreby obalového materiálu.

Fastfoodový reťazec McDonald’s už vymenil plastové slamky za papierové a tiež ponúka drevený príbor. Ide teda o ďalší krok, ktorý odbremení našu planétu.

Dáme zbohom aj plastovým vreckám?

Už niekoľko rokov je platné pravidlo, že igelitové tašky v obchodoch nie sú k dispozícii zdarma. Je nutné si ich zakúpiť alebo si priniesť vlastné. Napriek tomu, že sa tento opatrenie týkalo plastových tašiek, problém s nadmerným množstvom plastového odpadu pretrváva.

Teraz sa pozornosť obrátila na jednorazové obaly, proti ktorým vyhlásili vojnu europoslanci. Na ich reguláciu sa sústredí aj náš resort životného prostredia, informujú tvnoviny.sk.

Zákaz by mal zahŕňať aj mikroténové vrecká, ktoré sa bežne používajú na balenie ovocia, zeleniny a pečiva v obchodoch. Predbežný zákaz bol schválený európskym parlamentom minulý rok a momentálne prechádza ďalšími úrovňami schvaľovacieho procesu.

Poslanci by mohli o ňom hlasovať na jar. Cieľom opatrenia je zredukovať používanie jednorazových plastov, ktoré sa využijú len krátku dobu a potom sa vyhadzujú, uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Ešte predtým, než príde príkaz z Bruselu, môže naša vláda zaviesť opatrenia týkajúce sa mikroténových vreciek. Rezort životného prostredia oznámil, že ministerstvo v súvislosti s tým pripravuje legislatívnu zmenu, ktorá zakáže predaj mikroténových vreciek a namiesto nich zavedie plne kompostovateľné alternatívy.

Obchodníci tvrdia, že v našich najväčších reťazcoch sa ročne spotrebuje viac ako pol miliardy týchto vreciek. Navrhujú, aby tieto obaly už neboli k dispozícii zdarma, keďže ekologické alternatívy sú výrazne drahšie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *