Stratený budzogáň
|

Jeden z najpodivuhodnejších skalných útvarov na Slovensku je v Súľovských vrchoch.

V Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid, sa nachádza jedinečný skalný prírodný úkaz – Stratený (Skalný) budzogáň. Tento výtvor prírody bol zaradený medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. Skalný útvar má tvar pripomínajúci zdvihnutú päsť, je vysoký 14 m.

Budzogáň obkolesený lesom
Budzogáň obkolesený lesom. Zdroj: Foto: František Kovár

Vrchná časť budzogáňa je zarastená vegetáciou.

Skalu, budovanú nerovnorodými horninami, obnaženú na strmom okrajovom horskom svahu modeluje zvetrávanie, oplachovanie a selektívna erózia (veterná, vodná). Menej súdržný materiál zo stmelených veľkých okruhliakov spodnej časti útvaru zvetráva rýchlejšie ako nadložná pevnejšia skala – na úzkej nožičke leží obrovský kompaktný guľovitý balvan. Jeho vrchná časť je porastená vegetáciou (machy, lišajníky, trávy, ako aj niekoľko stromov zakrpateného vzrastu). Chemickými procesmi pôsobením vody na povrchu hornej masívnejšej časti skalného útvaru vznikli početné drobné priehlbinky – voštiny.

Smerovník pod budzogáňom
Smerovník pod budzogáňom. Foto: František Kovár

Historický miestny názov budzogáňa je Zlámaná skala.

Miestni ho nazývajú aj Zlámaná skala. Tento podivuhodný prírodný úkaz je vysoký 14 metrov a jeho podobnosť s obrím kyjom nie je vôbec náhodná. Existuje legenda, ktorá popisuje ako vznikol Stratený budzogáň. V minulosti na tomto svahu rástol obrovský hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z hromodubu jeden vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

Unikátny Stratený budzogáň
Unikátny Stratený budzogáň. Foto: František Kovár

Náučným chodníkom ku Stratenému budzogáňu.

Ku kamenej rarite vedie náučný chodník Stratený budzogáň z Rajeckých Teplíc. Turistická trasa sa začína v Rajeckých Tepliciach, prechádza ponad obec Zbyňov. Náučný chodník má 6 zastavení. Na každom stanovišti sa dozviete informácie o prostredí, ktorým práve prechádzate. Má prevýšenie okolo 500 m a je dlhý približne 6,5 km. Rýchlejšie sa dostanete ku skalnému útvaru zo Zbyňova, značeným chodníkom s dĺžkou cca 4,5 km. V blízkom okolí sa nachádzajú viaceré skalné útvary, napr. Zbyňovská skalná ihla, Malý budzogáň.

Zarastený vrchol budzogáňu
Zarastený vrchol budzogáňu. Foto: František Kovár
Výhľad od budzogáňa
Výhľad od budzogáňa. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *